Čo je to predčasné ovariálne zlyhávanie?
Predčasné ovariálne zlyhávanie je zníženie až strata normálnej funkcie vaječníkov pred 40. rokom ženy. Takéto vaječníky neprodukujú dostatočné množstvo hormónov a neuvoľnujú sa z nich pravidelne vajíčka. Častým následkom je neplodnosť.
Takže žena s predčasným ovariálnym zlyhávaním ide už do “prechodu”?
Pojem predčasné ovariálne zlyhávanie a menopauza (prechod) sa občas neprávom zamieňajú. Žena v menopauze už nemá vôbec menštruáciu a nemôže ani otehotnieť (z vlastných vajíčok), zatiaľ čo žena s predčasným ovariálnym zlyhávaním menštruáciu zvyčajne má (i keď nepravidelnú) a otehotnieť môže, často je ale potrebná stimulácia vaječníkov v cykle IVF.
Ako môžem zistiť, že moje vaječníky už slabo pracujú?
Najčastejšie ženy s predčasným ovariálnym zlyhávaním vaječníkov môžu spozorovať tieto príznaky:
- nepravidelná menštruácia (skrátenie alebo predĺženie cyklu) až chýbanie menštruácie,
- návaly, nočné potenie
- suchosť v pošve
- podráždenosť, neschopnosť koncentrácie
- zníženie libida
V počiatočných štádiách môže byť však predčasné ovariálne zlyhávanie úplne bezpríznakové!
Gynekológ môže posúdiť funkciu vaječníkov a odhaliť predčasné ovariálne zlyhávanie nasledovnými vyšetreniami
- Ultrazvukové vyšetrenie cez pošvu – veľkosť vaječníkov, počet antrálnych folikulov na oboch vaječníkoch (spolu pod 7 antrálnych folikulov môže poukazovať na zhoršenie funkcie).
- Hormonálny profil z krvi na 3. deň cyklu – dôležitá je hodnota FSH (folikulostimulačného hormónu z podmozgovej žľazy), ktorá by nemala byť vyššia ako 8,9 U/l.
- Vyšetrenie Anti-Mülleriánskeho hormónu z krvi (AMH – hormón produkovaný vaječníkmi), je možné ho vyšetriť v ktorýkoľvek deň cyklu. Hodnota AMH pod 1 ng/ml svedčí o predčasnom vaječníkovom zlyhávaní.
Ako môžem ovplyvniť/vylepšiť funkciu svojich vaječníkov?
Kauzálna liečba znižujúcej sa kapacity vaječníkov nie je možná, keďže počet vajíčok sa počas života ženy len zmenšuje, nové vajíčka sa nedotvárajú. V lekárňach je dostupných množstvo prípravkov s obsahom kyseliny listovej, ktoré môžu zlepšovať prácu vaječníkov, ale nedokážu doplniť ich kapacitu.
Príčiny predčasného zlyhávania vaječníkov sú:
- Genetické (Turnerov syndróm, syndróm fragilného X chromozómu)
- Toxíny (chemoterapia, rádioterapia, fajčenie, chemikálie, vírusy)
- Endometrióza
- Operačné odstraňovanie vaječníkových cýst, endometriómov, nádorov
- Autoimunita (imunitný systém môže vytvárať protilátky proti vlastnému vaječníkovému tkanivu)
- Nezistené príčiny
Čo robiť v prípade podozrenia na predčasné ovariálne zlyhávanie?
V prípade, že Ste spozorovali prítomnosť niektorých príznakov vaječníkového zlyhávania alebo Váš gynekológ zachytil objektívne prejavy znižujúcej sa kapacity vaječníkov (menšie vaječníky, znížený počet antrálnych folikulov, hodnota FSH na 3. deň cyklu nad 8,9U/l, AMH pod 1ng/ml), kontaktujte neodkladne centrum asistovanej reprodukcie.
Ako mi dokáže pomôcť centrum pre liečbu neplodnosti, ak mi zlyhávajú vaječníky?
Špecialisti z centra pre liečbu neplodnosti zrealizujú kompletné vyšetrenia (hormonálne i ultrazvukové) a v prípade potvrdenia diagnózy zlyhávajúcich vaječníkov Vám odporučia umelé oplodnenie alebo zaradenie do darcovského programu vajíčok.
Pri umelom oplodnení je vo väčšine prípadov možné hormonálnou stimuláciou (injekciami) vyvolať rast a dozrievanie vajíčok, ktoré sa oplodnia v laboratórnych podmienkach spermiami partnera a vzniknuté kvalitné embryo je následne vložené do maternice ženy.
V prípade, ak sa ani maximálnymi dávkami hormonálnych injekcií nepodarí vyvolať rast a dozrievanie vlastných vajíčok, odporúča sa páru darcovský program vajíčok. V takomto prípade hormonálnu stimuláciu podstúpi anonymná darkyňa, ktorej vajíčka sú oplodnené spermiami Vášho partnera.
Metódy asistovanej reprodukcie v súčasnosti ponúkajú spôsob, ako pomôcť ženám so zlyhávajúcimi vaječníkmi, jedným z rozhodnujúcich faktorov úspešnosti je však ČAS. Čím skôr je liečba zahájená, tým lepšie výsledky môžeme dosiahnuť…
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
Gynekológ