Vyšetrenie ženy je náročnejšie a vyžaduje viac času.
Na odhalenie možných príčin neplodnosti je potrebná celková zdravotná anamnéza. Dotazy sa môžu týkať predošlých operácií, tehotenstiev, prerušení tehotenstiev a panvových či vaginálnych infekcií. Dôležité sú tiež dotazy týkajúce sa Vašej menštruácie – kedy ste začala menštruovať, ako často menštruujete, či je menštruácia sprevádzaná bolesťou a pod.
Medzi vstupné vyšetrenia patria kompletný hormonálny profil, test prítomnosti autoprotilátok a ďaľšie imunologické vyšetrenia (klientka samozrejme nemusí byť nalačno). Podľa anamnézy klientky lekár často indikuje ďaľšie potrebné vyšetrenia z krvi.
Celkové vyšetrenie môže byť kľúčom k odhaleniu problémov s neplodnosťou. Už z fyzických vyšetrení môže lekár vysloviť podozrenie na niektoré hormonálne poruchy. Gynekologickým vyšetrením možno v malej panve odhaliť ovariálne cysty, myómy, následky prekonaných panvových infekcií či rozsiahlu endometriózu.
Kultivácia z pošvy a krčku maternice môžu odhaliť infekcie, ktoré negatívne ovplyvňujú reprodukčné procesy.
Bazálna teplota je meraná po 6-hodinovom nočnom kľude a je ovplyvnená produkciou hormónu progesterónu. Ten je produkovaný žltým telieskom, ktoré vzniká z folikulu po ovulácii a svojím pôsobením na centrá regulujúce teplotu v mozgu zvyšuje bazálnu telesnú teplotu.
Zvýšenie bazálnej teploty o 0,3°C oproti priemeru troch predchádzajúcich dní sa považuje za dôkaz ovulácie.
V lekárňach je tiež voľne predajné množstvo testov slúžiacich na detekciu ovulácie – detekujú vyplavenie LH predchádzajúcich ovulácií. Ovulácia prebieha 24-38 hodín po vzostupne hladiny LH a tak je možné týmto spôsobom optimálne načasovať pohlavný styk.
Ďalším možným vyšetrením je tzv. Postkoitálny test (PCT) – robí sa niekoľko hodín po pohlavnom styku. Vyšetruje sa počet a pohyblivosť spermií v hliene z krčka maternice a klenby. (viac informácií o PCT)