Kultivácia embryí

Deň 0: Odber oocytov a spermií, oplodnenie

Zrelosť oocytov hodnotíme podľa prítomnosti pólového telieska (malý útvar na hornom poli vajíčka) – pre oplodnenie je potrebné, aby bol oocyt v štádiu metafázy II.

Deň 1: Kontrola oplodnenia

(16-20 hodín po oplodnení)

Sú viditeľné dve prvojadrá (2PN) – materinská a otcovská genetická informácia; nesprávne oplodnený oocyt má iný počet prvojadier ako 2 (napr. 1 alebo 3), pri neoplodnenom oocyte nie sú viditeľné žiadne prvojadrá (0PN).

Deň 2: Kontrola rýhovania

(36 a 48 hodín po oplodnení)

Po 36 hodinách už prebehlo prvé rýhovacie delenie – embryo je rozdelené na dve identické bunky – blastomery; 48 hodín po oplodnení pokračuje ryhovanie embrya – sú už viditeľné 4 bunky; intervaly potrebné k ďalším deleniam buniek sa postupne skracujú, blastomery sa delia takmer súčasne (geometrická rada), po každom ryhovacom delení sú stále menšie.

Deň 3: Kontrola rýhovania

(72 hodín po oplodnení)

72 hodín po oplodnení sú správe sa vyvíjajúce embryá aspoň v sedembunečnom štádiu; 3. deň kultivácie sa tiež robí asistovaný hatching (AH) laserovým lúčom sa opatrne vytvorí otvor v zóne pellucide (obale embryá), ktorý uľahčí vycestovanie embrya; AH sa vykonáva u embryí, na ktorých sa bude 5. alebo 6. deň robiť PGT, prípadne u embryí so zosilnenou zónou pellucidou.

Deň 4: Kontrola kompaktácie

(96 hodín po oplodnení)

96 hodín po oplodnení vzniká embryo v štádiu kompaktujúcej moruly podľa podoby s morušou; kompaktujúca morula je mnohobunkové štádium embrya, pri ktorom vďaka postupnej kompaktácii buniek už nie je možné stanoviť ich počet.

Deň 5: ET, PGT, mrazenie

(120 hodín po oplodnení)

Postupne sa v centrálnej časti vytvára dutina, s predlžujúcou sa dobou kultivácie vznikajú štádiá embrya označované – VEB, EB, B, XB a HB; pokiaľ tomu kvalita embryí zodpovedá, je možné uskutočniť PGT, embryotransfer (ET), ďalšie kvalitné embryá je možné zamraziť.

Deň 6: ET, PGT, mrazenie

(144 hodín po oplodnení)

Všetky správne sa oplodňujúce embryá by mali byť v štádiu blastocystu, robi sa embryotransfer, pokiaľ už nebol vykonaný v predchádzajúcom dni kultivácie, 6. deň kultivácie embryi sa tiež zvykne robiť PGT vyšetrenie (embryá musia byť v štádiu HB alebo FHB); ostatné kvalitné embryá je možné zamraziť.

Kontaktujte nás

Kontaktní formulár
O akú službu máte záujem?
objednat sa
Návrat hore