Syndróm polycystických vaječníkov

Jednou z najbežnejších príčin neplodnosti ženy je syndróm polycystických vaječníkov, čiže PCOS.

Podľa odhadov PCOS ovplyvňuje až 11 % žien a často nie je vôbec diagnostikovaný.

Medzi symptómy patrí nepravidelná alebo neprítomná menštruácia, zvýšené množstvo ochlpenia na tvári a tele, akné a vypadávanie vlasov.

Mnoho žien trpiacich PCOS má vyšší index telesnej hmotnosti, veľa žien s týmto syndrómom má ale váhu normálnu alebo dokonca nižšiu.

Napriek tomu, že si lekári nie sú stopercentne istí, čo PCOS spôsobuje, predpokladá sa, že má súvislosť s nadmernou produkciou androgénov, alebo nadbytkom mužských pohlavných hormónov vo vaječníkoch, prípadne aj so zvýšenou produkciou či dysfunkciou hormónu inzulínu.

Prim. MUDr. Pavel Texl, odborník na liečbu neplodnosti pôsobiaci v Sanatóriu Helios, sa často stretáva so ženami, ktoré týmto syndrómom trpia. „Antikoncepčná tabletka upravuje hormonálnu nerovnováhu spôsobenú PCOS, takže veľa mojich pacientok o tomto syndróme nevie až do doby, kedy antikoncepciu vysadia za účelom založenia rodiny,“ vysvetľuje.

Syndróm polycystických vaječníkov a neplodnosť

Bohužiaľ, PCOS u niektorých žien ovplyvňuje možnosť otehotnieť. Poruchy ovulácie, medzi ktoré patrí PCOS, tvoria 40 % ženskej neplodnosti. PCOS ovplyvňuje plodnosť predovšetkým tým, že spôsobuje nepravidelnú alebo úplnú absenciu ovulácie – to znamená, že sa vajíčka neuvoľňujú a nedochádza ku spojeniu so spermiami.

Avšak dobrou správou je, že aj keď polycystické vaječníky (PCOS) máte, neznamená to, že nemôžete otehotnieť. Vezmite si príklad zo známych osobností ako je Victoria Beckhamová, Emma Thompsonová alebo Jools Oliverová, o ktorých je známe, že tiež týmto syndrómom trpeli.

Ak máte niektorý z týchto príznakov, poraďte sa o syndróme polycystických ovárií so svojim praktickým lekárom alebo gynekológom, najmä ak sa snažíte otehotnieť“ odporúča doktor Texl.

Ak máte nadváhu a trpíte PCOS a snažíte sa otehotnieť, jedným z vašich prvých krokov by malo byť zníženie hmotnosti. Aj 5% úbytok na váhe môže obnoviť schopnosť otehotnieť. Ak to nie je účinné alebo je váš BMI v normále, existujú rôzne spôsoby ako neplodnosť liečiť, či už tabletky, injekcie alebo IVF, ak máte aj iné problémy s plodnosťou.

„Čím skôr je PCOS diagnostikovaný, tým rýchlejšie môžeme problém liečiť a vy máte väčšiu šancu, že si jedného dňa odveziete z pôrodnice domov zdravé dieťa,“ dodáva doktor Texl.

Nie ste si istá, či sa tento problém týka aj vás? Objednajte sa do Sanatória Helios na bezplatnú konzultáciu. Vyberte si vaše centrum na stránke kontakt alebo použite priložený kontaktný formulár. Nepotrebujete žiadny výmenný lístok a nemusíte sa k nám registrovať.

Kontaktujte nás

Kontaktní formulár
O akú službu máte záujem?
objednat sa
Návrat hore