AMH

Čo je AMH?

AMH alebo antimülleriánsky hormón je u žien produkovaný granulózovými bunkami vaječníkov. Riadi proces dozrievania vajíčok. Jeho hladina priamo súvisí s počtom vajíčok. Podľa jeho množstva v krvi sa dá pomerne presne odhadnúť, koľko vajíčok žene ešte zostáva a akú má šancu na prirodzené počatie, alebo koľko sa podarí získať vajíčok pri IVF.

Kedy merať hodnotu AMH?

Hladinu AMH by si mala nechať skontrolovať každá žena, ktorá je staršia ako 28 rokov a premýšľa o odklade rodičovstva. U zhruba 10 % žien dochádza k strate plodnosti skôr. Je teda dobré si včas overiť, či je vhodné materstvo odsúvať na neskôr. Samozrejme je tiež žiaduce AMH vyšetriť u žien, ktoré sa o tehotenstve snažia dlhšie ako rok (u 35-ročných žien dlhšie ako 6 mesiacov).

Prečo je dôležité AMH merať?

Hodnota AMH nám hovorí, koľko ešte žene zostáva vajíčok a prípadne aj času na založenie rodiny. U žien s nižšími hodnotami AMH býva väčší výskyt potratov. Je dobré dopredu vedieť, čo pacientku môže čakať, aby sa prípadne mohla včas rozhodnúť pre vhodnú liečbu.

Čo ovplyvňuje koncentráciu AMH v krvi?

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim hodnotu AMH je vek. Ak hovoríme všeobecne, približne od 23 rokov, kedy je šanca na prirodzené počatie 25 %, začína klesať. Po 30. roku veku ženy je šanca už 20 % a po 35. roku len 15 %. Existujú však výnimky a je dobré, aby si žena pomocou krvného testu nechala určiť, aká veľká je jej vlastná ovariálna rezerva.

Koľký deň cyklu sa AMH odoberá?

Jeho koncentrácia v krvi sa v priebehu menštruačného cyklu významne nemení, môže sa teda testovať kedykoľvek. Tiež nie je nutné byť nalačno.

Koľko to stojí?

V Sanatóriu Helios za tento test zaplatíte 20€ až 23€ ako samoplatkyňa alebo 3€ v rámci IVF konzultácie.

Za ako dlho budem poznať výsledok?

Výsledky sú hotové do týždňa. Oznámi vám ich osobne lekár, ktorý sa vám bude individuálne venovať a rád vás o všetkom poučí a informuje.

Ako interpretovať výsledok?

Výsledok vám oznámi a vysvetlí lekár. Všeobecne sa ale dá povedať, že hodnota vyššia ako 3 ng/ml je vysoká, od 1 ng/ml do 3 ng/ml je normálna, od 0,7 ng/ml do 0,9 ng/ml znížená, od 0,3 ng/ml do 0,7 ng/ml výrazne znížená a pod 0,3 ng/ml veľmi nízka.

Čo robiť, keď je hladina AMH nízka?

V takom prípade je žiaduce poradiť sa s lekárom. Pokiaľ chcete v budúcnosti zakladať rodinu, nie je už namieste otáľať. Všeobecne sa radí pokúšať sa o prirodzené počatie pol roka. V prípade neúspechu je dobré obrátiť sa na IVF špecialistu. Súčasne je vhodné vyšetriť aj spermiogram a podstúpiť postkoitálny test a prípadné ďalšie vyšetrenia.

Chcete vedieť, ako ste na tom? Objednajte sa v jednom z našich centier cez kontaktný formulár, alebo jednoducho rovno príďte. Radi sa vás ujmeme.

Kontaktujte nás

Kontaktní formulár
O akú službu máte záujem?
objednat sa
Návrat hore