Intrauterinná inseminácia (IUI) je metóda asistovanej reprodukcie, ktorú je možné použiť v prípade, že je spermiogram muža normálny alebo pri ľahšej forme mužskej neplodnosti (mierne znížená pohyblivosť či morfológia spermií) a niektorých miernych formách ženskej neplodnosti.
Inseminácia sa robí v období ovulácie, vo väčšine prípadov po predchádzajúcej hormonálnej príprave partnerky. Starostlivým spracovaním ejakulátu sú spermie oddelené od semennej plazmy a tým dôjde k zvýšeniu ich aktivity.
Premyté a koncentrované spermie sú potom tenkým katétrom aplikované do dutiny maternice, čím prekonajú prekážky pre prirodzený prístup spermie. Aj v prípade, že je inseminácia dobre indikovaná, úspešnosť sa pohybuje okolo 12% v jednom cykle. Insemináciu má tiež zmysel vykonávať iba v prípade, že je pozitívny výsledok PCT testu. V opačnom prípade nemá IUI väčšiu šancu na úspech ako prirodzené snaženie doma. Vzhľadom k nízkej úspešnosti odporúčame insemináciu vykonávať max. 3x, a pokiaľ sa žene nepodarí otehotnieť, volíme istejšiu a rýchlejšiu cestu IVF.
Vo vážnejších prípadoch mužskej neplodnosti, kedy nie je možné robiť insemináciu spermiami partnera, je možné použiť spermie darcu. Darcovská inseminácia (asistovaná intrauterinná inseminácia, AIUI) je síce stále dostupným liečebným prostriedkom, ale v súčasnej dobe, sú tiež známe metódy asistovanej reprodukcie, ktoré umožňujú prekonať aj veľmi závažné prípady mužskej neplodnosti.