Chlamýdie – príznaky, prejavy a liečba

Chlamýdií existuje niekoľko druhov. Tento text je o Chlamydia trachomatis, ktorá je zaradená medzi sexuálne prenosné ochorenia a môže byť príčinou neplodnosti u žien aj u mužov.

Jej zákernosť spočíva v tom, že u mnohých ľudí sa jej príznaky nikdy nevyvinú. O tom, že majú problém, sa dozvedia napríklad až pri náhodnom vyšetrení, alebo pri vyšetrení v IVF centre – keď sa im nedarí založiť rodinu.

Chlamydia trachomatis postihuje mužov aj ženy vo všetkých vekových skupinách, najčastejšie medzi mladými ľuďmi. Ak túto infekciu máte a neliečite ju, môže viesť aj k závažnejším zdravotným problémom, okrem iného k neplodnosti.

Chlamydia trachomatis sa v raných fázach nákazy často prejavuje len málo alebo vôbec. Pokiaľ sa známky alebo príznaky infekcie objavia, obvykle k tomu dochádza jeden až tri týždne po nakazení. Aj keď sa u vás tieto symptómy objavia, sú často iba mierne, a môžete ich ľahko prehliadnuť, najmä muži.

Príznaky a prejavy Chlamydia trachomatis môžu zahŕňať

  • Bolestivé močenie
  • Bolesti v podbrušku
  • Pošvový výtok
  • Výtok z penisu
  • Bolestivý pohlavný styk u žien
  • Krvácanie mimo menštruácie a po pohlavnom styku
  • Bolesť semenníkov

Kedy navštíviť lekára

Navštívte svojho lekára, ak máte vyššie uvedené príznaky a tiež ak sa zistí, že váš sexuálny partner alebo partnerka má chlamýdie (Chlamydia trachomatis). Vtedy by ste mali brať antibiotiká, aj prípade, že keď nemáte žiadne príznaky.

Faktory, ktoré súvisia s rizikom nákazy chlamýdiami

  • Vek do 24 rokov
  • Viac sexuálnych partnerov
  • Nedôsledné používanie kondómu
  • V minulosti prekonané sexuálne prenosné ochorenie

Chlamýdiová nákaza môže ísť ruka v ruke s

Inými sexuálne prenosnými infekciami. Ľudia, ktorí majú Chlamydia trachomatis, môžu byť vystavení aj vyššiemu riziku, že majú aj ďalšie pohlavne prenosné choroby – vrátane kvapavky, syfilisu, HIV a ďalších.

Zápalom vaječníkov (panvová zápalová choroba), infekcií maternice a vajíčkovodov. Závažné infekcie môžu vyžadovať hospitalizáciu a intravenózne podávanie antibiotík. Panvová zápalová choroba môže poškodiť vajcovody, vaječníky a maternicu vrátane krčka maternice.

Infekciou nadsemenníkov. Chlamýdiová nákaza môže spôsobiť zápal nadsemenníkov – stočených kanálikov, ktoré ležia na hornej a zadnej ploche semenníka. Infekcia môže mať za následok horúčku, bolesť a opuch miešku.

Zápalom prostaty. Chlamýdie sa môžu rozšíriť do prostaty. Jej zápal sa môže prejavovať bolesťami pri alebo po pohlavnom styku, horúčkou a zimnicou, bolestivým močením a bolesťami spodnej časti chrbta.

Infekciami u novorodencov. Chlamýdie môžete svojmu dieťaťu odovzdať pri pôrode. U detí spôsobujú zápal pľúc alebo závažnú infekciu očí.

Neplodnosťou. Chlamýdiové infekcie – dokonca aj tie, ktoré nevyvolávajú žiadne prejavy alebo príznaky – môžu spôsobiť zjazvenie a nepriechodnosť vajíčkovodov a spôsobiť tak ženskú neplodnosť.

Reaktívnou artritídou. Ľudia, ktorí majú chlamýdie, sú vystavení vyššiemu riziku vzniku reaktívnej artritídy, známej tiež ako Reiterov syndróm. Tento stav obvykle postihuje kĺby, oči a močovú trubicu.

Čo môžete urobiť

Choďte k lekárovi. A kým tam pôjdete, pripravte si odpovede na nasledujúce otázky

  • Kedy ste začali mať príznaky?
  • Je niečo, čo ich zhoršuje, alebo zlepšuje?
  • Aké lieky a doplnky stravy pravidelne užívate?

Môžete si pripraviť zoznam otázok na veci, ktoré vás zaujímajú

  • Mal by som byť ísť na aj na ďalšie testy na pohlavné a sexuálne prenosné choroby?
  • Mal by môj partner alebo partnerka tiež podstúpiť vyšetrenie ohľadom chlamýdií?
  • Mal by som sa zdržať sexuálnej aktivity počas liečby? Ako dlho mám čakať?

Ako môžem zabrániť chlamýdiovej infekcii v budúcnosti?

Čo môžete očakávať od svojho lekára

Váš lekár ich sa vás pravdepodobne spýta napríklad na tieto otázky:

  • Máte nového sexuálneho partnera, alebo viac partnerov?
  • Používate vždy kondóm?
  • Máte bolesti v oblasti panvy?
  • Máte bolesti pri močení?
  • Máte vyrážku alebo neobvyklý výtok?

Pretože existuje zvýšená pravdepodobnosť, že trpíte aj ďalšími zdravotnými problémami, ak máte chlamýdie, opýtajte sa svojho lekára, ako často by ste mali chodiť na testy chlamýdií.

Testovanie sa všeobecne odporúča pre

Sexuálne aktívne ženy aj mužov vo veku 25 rokov alebo mladších. Miera chlamýdiovej infekcie je štatisticky najvyššia v tejto skupine, takže testovanie raz za rok je vhodné. Nechajte sa otestovať aj v prípade, že ste mali negatívne výsledky, ale potom ste zmenili sexuálneho partnera. Tieto vyšetrenia nie sú hradené zdravotnou poisťovňou.

Tehotné ženy. Tie by mali byť testované na chlamýdie počas prvého prenatálneho vyšetrenia. Pokiaľ je u vás vysoké riziko infekcie – napríklad kvôli zmene sexuálneho partnera, alebo kvôli prípadnej nákaze vášho existujúceho partnera, nechajte sa pre istotu znova otestovať neskôr počas tehotenstva.

Ženy a muži s vysokým rizikom. Zvážte častejšie vyšetrenie Chlamydia trachomatis, ak máte viac sexuálnych partnerov, ak nechcete vždy používať kondóm pri sexe alebo ak ste muž, ktorý má nechránený sex s mužmi.

Skríning a diagnostika chlamýdií sa vykonáva nasledujúcimi spôsobmi

Ster. U žien z krčka maternice. Je možné ho vykonať spolu s bežným cytologickým vyšetrením, ktoré gynekológ vykonáva pri preventívnych prehliadkach.
U mužov sa vykonáva ster z močovej trubice, v niektorých prípadoch aj z konečníka.

Test moču. Aj zo vzorky moču je v niektorých prípadoch možné laboratórne zistiť prítomnosť chlamýdií.

Odber krvi. Metódou prvej voľby je Western-blot test, ktorý je používaný ako test potvrdzujúci. Pokiaľ je týmto testom zistený pozitívny výsledok, pokračuje sa v skríningu pomocou vysoko citlivej metódy PCR. Táto metóda, pri ktorej sa odhaľuje, či je prítomná DNA chlamýdií v odobranej vzorke, je v súčasnosti najpresnejšia.

Ak podstúpite liečbu chlamýdiovej infekcie v jej začiatkoch, mali by ste sa znova nechať otestovať zhruba za 3 mesiace.

Liečba

Chlamýdie sa liečia vhodnými antibiotikami. Môžete dostať jednorazovú dávku, alebo ich budete musieť brať jeden krát (viackrát) denne po dobu 5 až 10 dní.

Vo väčšine prípadov, je infekcia preliečená počas jedného až dvoch týždňov. Počas tejto doby by ste nemali mať pohlavný styk. Váš sexuálny partner alebo partneri tiež potrebujú liečbu, aj keď nemajú žiadne príznaky. V opačnom prípade sa od nich po skončení liečby môžete znova nakaziť.

To, že chlamýdie máte, alebo ste ich mali v minulosti, neznamená, že ste si proti nim vytvorili imunitu. Môžete sa nimi za život nakaziť mnohokrát po sebe.

Prevencia

Jediný spôsob, ako úplne zabrániť nákaze chlamýdiami, je sexuálna abstinencia. Pre zníženie rizika nákazy by ste mali:

Používať kondóm pri každom pohlavnom styku. Pokiaľ kondóm používate správne, riziko nákazy významne znížite, ale neodstránite ho úplne.

Obmedziť počet sexuálnych partnerov. Pokiaľ máte viac sexuálnych partnerov, je u vás nebezpečenstvo nákazy chlamýdiami a inými sexuálne prenosnými infekciami výrazne vyššie.

Chodiť pravidelne na testy. Ak ste sexuálne aktívny, najmä ak máte viac partnerov, poraďte sa so svojím lekárom o tom, ako často by ste mali byť vyšetrení na chlamýdie a iné sexuálne prenosné choroby.

Nevykonávať výplach pošvy sprchou. Ženy by pri sprchovaní nemali vykonávať výplach pošvy prudkým prúdom vody, pretože sa tak znižuje počet užitočných baktérií prítomných vo vagíne, čo môže zvýšiť riziko infekcie.

Pokiaľ sa bojíte, že s vami nie je všetko v poriadku, nečakajte a ihneď sa objednajte k lekárovi. Je možné, že máte iba malý problém a bude jednoduché ho vyriešiť. Alebo sú vaše problémy závažnejšieho charakteru a odkladanie liečby vám aj tak nepomôže. Pre objednanie do Sanatória Helios si vyberte jedno z našich centier na stránke kontakt, alebo použite kontaktný formulár nižšie. Radi sa vám budeme venovať.

Kontaktujte nás

Kontaktní formulár
O akú službu máte záujem?
objednat sa
Návrat hore