Endometrióza

Endometrióza je jednou z najbežnejších príčin ženskej neplodnosti.

Často ju prejdeme s tým, že sa jedná iba o bolestivú menštruáciu. Mnoho žien žije s endometriózou niekoľko rokov bez toho, aby vyhľadali lekársku pomoc. Niektoré si uvedomia, že je niečo zle až vo chvíli, keď sa snažia založiť rodinu.

Ak máte endometriózu, alebo si myslíte, že ju máte, nie ste sama. Ide totiž o ochorenie, ktorým trpí každá desiata žena a odhaduje sa, že až u 30 % žien môže byť endometrióza príčinou neplodnosti.

MUDr. Jakub Texl, gynekológ a odborník na liečbu neplodnosti pôsobiaci v Sanatóriu Helios, vysvetľuje: „Jedná sa o ochorenie, pri ktorom sa čiastočky endometria nachádzajú mimo dutiny maternice, najčastejšie v panvovej oblasti na miestach ako sú maternica, vaječníky, vajíčkovody, močový mechúr rektovaginálne septum. Raritne sa endometrióza nachádza aj v iných orgánoch, napríklad v pľúcach. Doposiaľ nikdy nebola nájdená iba v srdci a v slezine.“

Príznaky a symptómy tohto ochorenia môžu byť rôzne. Niektoré ženy nemajú žiadne, iným môže choroba spôsobovať bolesti a znepríjemňovať normálny život.

Obvyklé príznaky endometriózy

„Medzi obvyklé príznaky patria dlhotrvajúce bolesti v oblasti panvy, zvyčajne sa zhoršujúce v období menštruácie. V prípade rozmiestnenia endometriálnych ložísk v pošve, kŕčku maternice a okolitých orgánoch dochádza k významným bolestiam pri pohlavnom styku. Pokiaľ sa ložiská nachádzajú v močovom mechúre, býva prítomná krv v moči,“ dodáva doktor Texl.

Na diagnostiku endometriózy lekár zvyčajne vykoná gynekologickú laparoskopiu. Zákrok sa vykonáva v narkóze, lekár prezrie vajcovody, vaječníky a maternicu pomocou prístroja pripojeného na kameru.
Bohužiaľ mnoho žien, ktoré trpia endometriózou, majú tiež problém s počatím.

„Najčastejšou príčinou neplodnosti v súvislosti s endometriózou sú zrasty v malej panve. Tieto zrasty môžu uzavrieť vajcovod a tým znemožniť posunutie vajíčka do maternice. Tiež môžu zabrániť uvoľneniu vajíčka z vaječníka a pohybom vajíčkovodov,“ hovorí doktor Texl.

Napriek tomu, že lekári nedokážu uviesť príčiny endometriózy na 100%, sú si istí, že ženy s rodinnou históriou tejto choroby, ak trpia niektorým zo symptómov, čelia zvýšenému riziku.

„Ak máte tak bolestivú menštruáciu, že nemôžete ísť do práce, musíte brať lieky proti bolesti alebo bolesť ovplyvňuje váš vzťah, mali by ste navštíviť odborníka,“ upozorňuje doktor Texl a pokračuje: „Dobrou správou je, že endometrióza môže byť liečená hormonálne alebo aj laparoskopickým zákrokom a väčšina žien bude mať zdravé dieťa – či už počaté prirodzene alebo pomocou umelého oplodnenia.“

Kľúčom k úspechu je ale začať riešiť záležitosti spojené s plodnosťou čo najskôr.

Nie ste si istá, či sa tento problém týka aj vás? Objednajte sa do Sanatória Helios na bezplatnú konzultáciu. Vyberte si vaše centrum na stránke kontakt alebo použite priložený kontaktný formulár. Nepotrebujete žiadny výmenný lístok a nemusíte sa k nám registrovať.

Kontaktujte nás

Kontaktní formulár
O akú službu máte záujem?
objednat sa
Návrat hore