« späť
  / IVF a neplodnosť / Faq IVF a neplodnosť

FAQ – IVF A NEPLODNOSŤ

- odpovedá vedúci lekár Sanatória Helios SK s.r.o. v Martine MUDr. Peter Krajkovič. 
 
Aký je rozdiel medzi infertilitou a sterilitou?
Podľa medzinárodnej klasifikácie sa termín infertilita - znížená neplodnosť – používa v prípade, že žena neotehotnie do jedného roku  pravidelného nechráneného pohlavného styku. Po dvoch rokoch sa hovorí o sterilite.
 
Za ako dlho by mala žena otehotnieť?
Pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku by mala žena otehotnieť do 3-6 mesiacov.
 
Kedy začať pátrať po možných príčinách neplodnosti?
Veľmi záleží na veku ženy. U žien mladších ako 35 rokov by som konzultáciu v špecializovanej ambulancii pre liečbu neplodnosti a základné vyšetrenie odporučil po pol roku. U žien starších ako 36 rokov už po troch mesiacoch.
 
Prečo nepočkať s vyšetrením dlhšie? U starších partnerov dokonca už po troch mesiacoch?
Odporúčame iba vyšetrenie možných príčin, nie liečbu. Skúsenosti ale, bohužiaľ, ukazujú, že až 90% párov, ktoré tieto vyšetrenia podstúpia, budú liečbu potrebovať. U starších párov je s liečbou potrebné začať čo najskôr. Vo veku nad 37 rokov sa výrazne znižuje kvalita vajíčok, a tým sa zvyšuje riziko vrodených vývojových vád. Zdravotné poisťovne hradia liečbu neplodnosti do 39. narodenín ženy.
 
Je častejšou príčinou neplodnosti páru muž alebo žena?
Asi pred šiestimi rokmi nebol väčší rozdiel medzi frekvenciou porúch  plodnosti žien a mužov. V súčasnej dobe sa príčina neplodnosti u žien pohybuje okolo 30%. U mužov nachádzame poruchy smpermiogenézy až u 90% mužov.

Ako neplodnosť liečiť?
Bez podrobného vyšetrenia oboch partnerov nie je možné stanoviť ideálny priebeh liečby.
 
Sú ku konzultácii a vyšetreniu vo vašich ambulanciách potrebné nejaké odporúčania?
Na objednanie a vyšetrenie v našich špecializovaných ambulanciách nie je potrebné žiadne odporučenie. Stačí sa objednať na tel.: 00421(0)43 4271201, 043 4306 148, 0918 702 986, 0911 825 297, alebo využite kontaktný formulár na našich stránkach.
 
Môj gynekológ mi predpísal tabletky na ovuláciu, ako dlho ich môžem užívať?
Najskôr by som zdôraznil, že predpísaniu liekov na ovuláciu by malo predchádzať minimálne vyšetrenie spermiogramu partnera. Pokiaľ žena neotehotnie po troch mesiacoch, odporúčam podrobnejšie vyšetrenie oboch partnerov.
 
Aké vyšetrenie mi odporúčate podstúpiť?
Ide o úplne individuálny prístup ku každému páru. Medzi základné vyšetrenia by mal patriť spermiogram, hormonálny profil ženy a imunologické vyšetrenie. V súčasnej dobe sa ako veľmi dôležité ukazuje testovanie funkčných vlastností spermií, najmä test integrity DNA.
 
IUI alebo IVF?
Každý lekár dá vždy určite prednosť menej náročnému spôsobu liečby, ako je IUI. Avšak pre úspech IUI je potrebné splnenie základných predpokladov – do maternice musí byť zavedených okolo desať miliónov pohyblivých spermií, morfológia spermií by mala byť v norme, nutná je tiež priechodnosť vajcovodov a prebiehajúca ovulácia na ováriu. Spermie by zároveň mali byť vyšetrené na prítomnosť autoprotilátok – IBT test. Aj po splnení všetkých týchto predpokladov sa úspešnosť IUI pohybuje pod 15%.
 
ICSI/PICSI/IMSI?
Pred rozhodnutím o uskutočnení PICSI odporúčame uskutočniť testy integrity DNA spermií. PICSI vyberá spermie na základe ich funkčných vlastností. Metóda IMSI vyberá spermie pri veľmi veľkom mikroskopickom zväčšení. Nie vždy platí, že najdrahšia metóda je tá najlepšia – výber metódy oplodnenia nechajte na skúsenostiach našich odborníkov a výsledkoch vyšetrení.
 
Ako dlho kultivovať embryá?
Čím dlhšie sa embryá kultivujú, tým viac sa preukáže ich kvalita a schopnosť ďalšieho vývoja. Druhý deň kultivácie majú embryá štyri bunky a šanca na otehotnenie je asi 25%. Tretí deň sú embryá 7-10 bunečné a začínajú kompaktovať. Šanca na graviditu je okolo 35-40%. Piaty až šiesty deň sa vytvoria blastocysty, ktoré majú okolo 120-200 buniek, začína sa diferenciácia buniek na bunky, z ktorých sa tvorí embryo, a časť, z ktorej vzniká placenta. Toto štádium dosiahne iba menšia časť embryí (okolo 30%), ale ich šanca na ďalší rast v maternici je okolo 50-55%. Transfer blastocýst  znižuje počet neúspešných embryotransferov a znižuje počet zbytočne zamrazovaných embryí.
Podmienkou zisku kvalitných blastocýst je špeciálne laboratórne vybavenie, kvalitný embryologický tím a dlhodobé skúsenosti.
 
Robiť pred embryotransferom PGD – genetické vyšetrenie embryí?
Preimplantačné genetické vyšetrenie embryí odhalí až u 50% blastocýst genetické chyby v počte chromozómov (metódy FISH, aCGH). Metóda PCR umožňuje vyhľadanie génových mutácií spôsobujúcich monogénne ochorenia. V niektorých prípadoch sú PGD vyšetrenia hradené zo zdravotného poistenia. V Sanatóriu Helios odporúčame vykonanie PGD párom s genetickým ochorením, ženám vo veku nad 37 rokov, po opakovane neúspešnom embryotransfere a pri ťažkých poruchách spermiogenézy. Po vylúčení geneticky abnormálnych embryí po PGD vyšetrení dosahujeme úspešnosť viac ako 65% na jedno embryo a jeden embryotransfer.
 
Akú metódu PGD/PGS zvoliť?
Metóda aCGH odhalí až o 50% viac abnormalít a o 20% viac abnormálnych embryí ako metóda FISH. Odporúčame teda vykonávanie PGD/PGS technikou DNA čipov (aCGH).
 
Koľko embryí zaviesť do maternice?
Odporúčame transfer iba jedného embrya – blastocysty. Pokiaľ je vykultivovaných viac embryí, sú ďalšie embryá zamrazené a v prípade neúspechu sú postupne po ich rozmrazení po jednom transferované. Výrazne sa tak zvyšuje šanca na otehotnenie v jednom cykle (pri zisku 3 kvalitných embryí transferovaných vždy po jednom sa kumulatívna úspešnosť pohybuje okolo 90%).
 
Akú šancu na tehotenstvo má čerstvé a akú rozmrazené embryo?
V súčasnej dobe sa k mrazeniu embryí využíva technika zvaná VITRIFIKÁCIA. Vitrifikačné postupy boli zdokonalené v spolupráci so spoločnosťou Genea. Vďaka tomu je pravdepodobnosť gravidity po zavedení čerstvých a rozmrazených embryí rovnaká a síce, viac ako 50%. 
 
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Využite možnosť položiť svoju otázku našim IVF špecialistom v DISKUSII alebo vyplňte náš kontaktný formulár. 
 

Kontaktný formulár

Meno *:
Priezvisko *:
Telefón:
E-mail *:
O akú službu máte záujem?:
Napíšte číslicami "dvadsaťdva" *:
Pokiaľ chcete, napíšte nám ďalšie informácie či poznámky:
Chcem dostávať občasný emailový spravodaj s novinkami z oblasti umelého oplodnenia a tehotenstva.
* položky nutné k odoslaniu.
Odoslať!
Fotogalérie
Fotogaléria
Fotogaléria Sanatória Helios
prim. MUDr. Pavel Texl
prim. MUDr. Pavel Texl
Odborný garant
MUDr. Peter Krajkovič
MUDr. Peter Krajkovič
Vedúci lekár
Mgr. Jana Mikulová
Mgr. Jana Mikulová
Vedúca koordinátorka
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
Gynekológ
MUDr. Katarína Starovecká
MUDr. Katarína Starovecká
Gynekológ
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Vedúca embryologického laboratória
MUDr. Benedikta Svitačová
MUDr. Benedikta Svitačová
Anesteziológ
Iveta Jamrišková
Iveta Jamrišková
Vedúca sestra
Mrazenie spermií pre onkologických pacientov zdarma!

Aktuality

2017-10-31

Mrazenie spermií pre onkologických pacientov zdarma!

SANATÓRIUM HELIOS V MARTINE ponúka všetkým pánom, ktorých čaká onkologická liečba, ZAMRAZENIE SPERMIÍ ZDARMA!

Viac

Prečo Sanatorium Helios

 
1

Skúsenosti

Naša práca je založená na dlhoročných skúsenostiach. Sanatórium Helios vzniklo v roku 2004 a bolo jedným z prvých centier na Slovensku zaoberajúcich sa diagnostikou a liečbou neplodnosti.

2

Spolupráca

Vďaka exkluzívnej licenčnej zmluve so spoločnosťou Genea máme k dispozícii najnovšie technológie dlho predtým, ako sa dostanú do komerčného použitia. Z tohto dôvodu získavame veľký náskok oproti iným centrám a dávame tým neplodným párom väčšiu šancu na úspech skôr ako ostatní.

3

Bezplatné konzultácie

Na rozdiel od iných centier u nás sú všetky konzultácie s našimi IVF špecialistami (lekármi, embryologičkami, andrologičkami či koordinátorkami) bezplatné.

4

Hľadáme riešenie

Vašu cestu za vytúženým cieľom nepredlžujeme neefektívnymi metódami. Od samého začiatku sa snažíme nájsť najúčinnejšie riešenie priamo pre vás.

5

Kvalita

Stojíme si za kvalitou stimulácie. Priebeh stimulácie pacientky je u nás dôkladne monitorovaný – počas stimulácie vykonávame minimálne tri kontroly zahŕňajúce ultrazvukové vyšetrenie a odbery krvi pre absolútne presnú kontrolu stimulácie.

6

7 dní v týždni

Fungujeme 7 dní v týždni, odber vajíčok a transfer embryí tak naplánujeme na optimálnu dobu na zachovanie ich kvality – vaša stimulácia nebude predčasne ukončená ani umelo predlžovaná.

7

Výber metódy

Podrobná analýza kvality spermií nám umožňuje výber metódy optimálnej pre oplodnenie vajíčok (takzvané klasické oplodnenie, ICSI, PISCI, IMSI).

8

Predĺžená kultivácia

Iba kvalitná predĺžená kultivácia nám umožňuje transfer kvalitných embryí v štádiu blastocýst.

9

Transfer jedného embrya

Striktne uskutočňujeme transfer jedného embrya. Nebojíme sa zavádzať iba jedno embryo, pretože si stojíme za kvalitou našej stimulácie. Vieme, že šanca na otehotnenie nerastie s počtom zavedených embryí, ale s počtom transferov.

10

Objednanie

Na objednanie sa na akékoľvek vyšetrenie, zákrok či konzultáciu v Sanatóriu Helios nepotrebujete odporučenie ani výmenný lístok od svojho ošetrujúceho lekára. Objednať sa môžete osobne, telefonicky, e- mailom alebo kontaktným formulárom, ktorý nájdete na tejto stránke.

11

Technológie

Nebojíme sa zmrazovania embryí, pretože vieme, že nami používaná technika zmrazovania embryá nepoškodzuje. Pri metóde, ktorá sa v súčasnosti používa na zmrazovanie embryí, neklesla úspešnosť v tomto roku pod 50%.

12

Metóda mrazenia

Vďaka dokonalo vyvinutej metóde mrazenia sa skutočnosťou stalo to, v čo mnoho ľudí celé roky iba dúfalo – vieme zamraziť vajíčka tak, že si svoju kvalitu zachovávajú aj po rozmrazení za niekoľko rokov.

13

Prví na Slovensku

Ako prví na Slovensku sme začali vykonávať preimplantačnú genetickú diagnostiku na 5-6-denných embryách – blastocystách. V súčasnosti robíme všetky možné PGD vyšetrenia metódami FISH, aCGH a PCR. Vďaka kvalitne vykonanému PGD zvyšujeme vašu šancu na otehotnenie o viac ako 15%.

14

Program darcovstva gamét

Máme dlhodobo budovaný program darcovstva gamét – vajíčok, spermií aj embryí. Vďaka rozsiahlej databáze darcov máme minimálne čakacie doby.

15

Kvalitná starostlivosť

Naša starostlivosť o vás nekončí úspešným embryotransferom. Radi sa o vás postaráme aj v priebehu tehotenstva – ponúkame rôzne tehotenské vyšetrenia, prenatálnu aj ultrazvukovú diagnostiku a poradňu pre rizikové tehotenstvo.