« späť
  / IVF a neplodnosť / Liečba neplodnosti / Liečba muža
 

Liečba mužskej neplodnosti

V prípadoch zhoršených hodnôt spermiogramu niekedy postačí úprava životného štýlu (obmedziť fajčenie a pitie alkoholu, obmedziť nadmernú fyzickú záťaž, snažiť sa predchádzať zvýšeniu teploty semenníkov, zaradiť do stravy vitamínové doplnky, hlavne vitamíny E a C). Je potrebné si pritom uvedomiť, že výsledný efekt na kvalitu spermií sa prejaví až za tri mesiace (približná doba zrenia spermií).
 
Pokiaľ je mužovi diagnostikovaná príčina neplodnosti, môže byť zahájená hormonálna, antibiotická alebo chirurgická liečba. V prípade retrográdnej ejakulácie (ejakulácia do močového mechúra), ktorú sa nepodarí napraviť užívaním liekov, je možné spermie pre umelé oplodnenie získať z moču.
 
Ak nie sú v ejakuláte prítomné spermie (azoospermia), je možné pokúsiť sa o získanie spermií chirurgickým odberom.
 
V prípade, že je porušený transport spermií medzi nadsemenníkom a močovou trubicou, je možné spermie získať pomocou techniky MESA (micro epididymal sperm aspiration), mikrochirurgickým odsatím spermií z nadsemenníku.
V prípadoch porúch transportu spermií do nadsemennníku volíme techniku TESE (testicular sperm extraction), pri ktorej je chirurgicky odobraný malý kúsok zárodočného epitelu zo semenníku. Odobrané tkanivo je následne spracované v laboratóriu, a pokiaľ sú získané živé spermie, môžu byť použité pre oplodnenie pomocou techniky ICSI.
 
Ak sa nepodarí získať spermie ani touto cestou, je možné pre oplodnenie vajíčok partnerky použiť spermie od darcu.
 
Asistovaná reprodukcia
Pokiaľ sa po predchádzajúcej liečbe mužskej neplodnosti páru nepodarí prirodzene otehotnieť, ponúka sa viacero metód asistovanej reprodukcie.
Ak bola mužovi zistená normospermia, alebo iba mierne zhoršenie niektorého z kľúčových parametrov spermiogramu, môže byť lekárom páru odporučená intrauterinná inseminácia (IUI). Tento zákrok sa robí najmä v prípade, kedy spermie nie sú samostatne schopné preniknúť krčkom maternice do maternice (k tomu zisteniu slúži postkoitálny test – PCT).
 
Pokiaľ z nejakého dôvodu nie je možné použiť pre oplodnenie vajíčka spermie partnera, ponúka sa možnosť asistovanej intrauterinnej inseminácie (AIUI), pri ktorej sú použité spermie darcu. Intrauterinnú insemináciu je odporúčanéné robiť maximálne 3-4 krát a pokiaľ táto metóda nie je účinná, býva zvyčajne lekárom odporučené umelé oplodnenie(IVF).
 
Ak sú hodnoty spermiogramu i postkoitálneho testu normálne, a napriek tomu sa páru nedarí spontánne otehotnieť, býva lekárom odporučené oplodnenie klasickou metódou (spoločnou inkubáciou gamét v malom priestore v špeciálnom médiu).
 
Pokiaľ bol u muža zistený znížený počet spermií, znížená pohyblivosť alebo morfológia spermií, nemusí byť metóda klasického oplodnenia efektívna. Pre tieto prípady je vhodné použiť pre oplodnenie metódu ICSI (intra-cytoplazmatická injekcia spermie do vajíčka), pri ktorej je embryológom vybraná jedna vhodná spermia a vpravená priamo do vajíčka.
 
Alternatívou tejto metódy je metóda PICSI, ktorá vám môže byť doporučená v prípade, že je v ejakuláte obsiahnutých veľa spermií s poškodenou DNA. Pri tejto metóde sú spermie selektované okrem optického posúdenia embryológom tiež podľa svojej funkčnej kvality.
Ďalšou možnosťou výberu spermií pre oplodnenie vajíčok je metóda IMSI.
 

Kontaktný formulár

Meno *:
Priezvisko *:
Telefón:
E-mail *:
O akú službu máte záujem?:
Napíšte číslicami "dvadsaťdva" *:
Pokiaľ chcete, napíšte nám ďalšie informácie či poznámky:
Chcem dostávať občasný emailový spravodaj s novinkami z oblasti umelého oplodnenia a tehotenstva.
* položky nutné k odoslaniu.
Odoslať!
Fotogalérie
Fotogaléria
Fotogaléria Sanatória Helios
prim. MUDr. Pavel Texl
prim. MUDr. Pavel Texl
Odborný garant
MUDr. Peter Krajkovič
MUDr. Peter Krajkovič
Vedúci lekár
Mgr. Jana Mikulová
Mgr. Jana Mikulová
Vedúca koordinátorka
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
Gynekológ
MUDr. Katarína Starovecká
MUDr. Katarína Starovecká
Gynekológ
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Vedúca embryologického laboratória
MUDr. Benedikta Svitačová
MUDr. Benedikta Svitačová
Anesteziológ
Iveta Jamrišková
Iveta Jamrišková
Vedúca sestra
Vianočný režim v našom centre

Aktuality

2017-11-22

Vianočný režim v našom centre

Oznamujeme našim klientom, že v termíne od 23.12. 2017 do 1.1. 2018 nebudeme v našom centre realizovať inseminácie, kryoembryotransfery a vyšetrenia spermií.

Viac

Prečo Sanatorium Helios

 
1

Skúsenosti

Naša práca je založená na dlhoročných skúsenostiach. Sanatórium Helios vzniklo v roku 2004 a bolo jedným z prvých centier na Slovensku zaoberajúcich sa diagnostikou a liečbou neplodnosti.

2

Spolupráca

Vďaka exkluzívnej licenčnej zmluve so spoločnosťou Genea máme k dispozícii najnovšie technológie dlho predtým, ako sa dostanú do komerčného použitia. Z tohto dôvodu získavame veľký náskok oproti iným centrám a dávame tým neplodným párom väčšiu šancu na úspech skôr ako ostatní.

3

Bezplatné konzultácie

Na rozdiel od iných centier u nás sú všetky konzultácie s našimi IVF špecialistami (lekármi, embryologičkami, andrologičkami či koordinátorkami) bezplatné.

4

Hľadáme riešenie

Vašu cestu za vytúženým cieľom nepredlžujeme neefektívnymi metódami. Od samého začiatku sa snažíme nájsť najúčinnejšie riešenie priamo pre vás.

5

Kvalita

Stojíme si za kvalitou stimulácie. Priebeh stimulácie pacientky je u nás dôkladne monitorovaný – počas stimulácie vykonávame minimálne tri kontroly zahŕňajúce ultrazvukové vyšetrenie a odbery krvi pre absolútne presnú kontrolu stimulácie.

6

7 dní v týždni

Fungujeme 7 dní v týždni, odber vajíčok a transfer embryí tak naplánujeme na optimálnu dobu na zachovanie ich kvality – vaša stimulácia nebude predčasne ukončená ani umelo predlžovaná.

7

Výber metódy

Podrobná analýza kvality spermií nám umožňuje výber metódy optimálnej pre oplodnenie vajíčok (takzvané klasické oplodnenie, ICSI, PISCI, IMSI).

8

Predĺžená kultivácia

Iba kvalitná predĺžená kultivácia nám umožňuje transfer kvalitných embryí v štádiu blastocýst.

9

Transfer jedného embrya

Striktne uskutočňujeme transfer jedného embrya. Nebojíme sa zavádzať iba jedno embryo, pretože si stojíme za kvalitou našej stimulácie. Vieme, že šanca na otehotnenie nerastie s počtom zavedených embryí, ale s počtom transferov.

10

Objednanie

Na objednanie sa na akékoľvek vyšetrenie, zákrok či konzultáciu v Sanatóriu Helios nepotrebujete odporučenie ani výmenný lístok od svojho ošetrujúceho lekára. Objednať sa môžete osobne, telefonicky, e- mailom alebo kontaktným formulárom, ktorý nájdete na tejto stránke.

11

Technológie

Nebojíme sa zmrazovania embryí, pretože vieme, že nami používaná technika zmrazovania embryá nepoškodzuje. Pri metóde, ktorá sa v súčasnosti používa na zmrazovanie embryí, neklesla úspešnosť v tomto roku pod 50%.

12

Metóda mrazenia

Vďaka dokonalo vyvinutej metóde mrazenia sa skutočnosťou stalo to, v čo mnoho ľudí celé roky iba dúfalo – vieme zamraziť vajíčka tak, že si svoju kvalitu zachovávajú aj po rozmrazení za niekoľko rokov.

13

Prví na Slovensku

Ako prví na Slovensku sme začali vykonávať preimplantačnú genetickú diagnostiku na 5-6-denných embryách – blastocystách. V súčasnosti robíme všetky možné PGD vyšetrenia metódami FISH, aCGH a PCR. Vďaka kvalitne vykonanému PGD zvyšujeme vašu šancu na otehotnenie o viac ako 15%.

14

Program darcovstva gamét

Máme dlhodobo budovaný program darcovstva gamét – vajíčok, spermií aj embryí. Vďaka rozsiahlej databáze darcov máme minimálne čakacie doby.

15

Kvalitná starostlivosť

Naša starostlivosť o vás nekončí úspešným embryotransferom. Radi sa o vás postaráme aj v priebehu tehotenstva – ponúkame rôzne tehotenské vyšetrenia, prenatálnu aj ultrazvukovú diagnostiku a poradňu pre rizikové tehotenstvo.