Zmrazená poistka – social freezing

„Keď som mala 31, išla som na raňajky s dvoma spolužiačkami z vysokej školy. Jedna bola vydatá a tehotná so svojím druhým dieťaťom a druhá mala tesne pred svadbou. Ja som bola po veľmi vydarenom večierku, obe som si prezerala a hovorila som si, že by som tiež raz chcela mať to, čo ony, ale ešte nie teraz hneď.“

Júlia sa od priateľov dopočula o teste AMH (anti-mülleriánsky hormón podľa ktorého sa určuje aktívna ovariálna rezerva – počet aktívnych vajíčok).

„Tak som si povedala, že si zájdem na odber AMH, len aby som zistila, ako na tom som.“

Výsledok bol horší, než sa čakalo. A tak Júlia začala zisťovať, aké sú jej možnosti.

„Som celkom proaktívny a pragmatický človek. A tak som začala hľadať informácie pekne od začiatku. Osobne som nepoznala nikoho, o kom by som vedela, že má skúsenosť s „mrazením vajíčok„.“

Po konzultáciách s tromi rôznymi lekármi špecializovanými na plodnosť sa Júlia rozhodla, že si vajíčka nechá odobrať a zamraziť.

35-ročnú Alenu k mrazeniu vajíčok priviedla iná cesta

„Vždy som vedela, že budem mať deti až v neskoršom veku a myšlienka mrazenia vajíčok mi bola sympatická. Ale predtým som mala dojem, že to nie je tak jednoduché a že nie je veľmi veľká šanca na úspech. Myslím, že pred piatimi alebo 10 rokmi to tak určite bolo, ale teraz sa táto technológia zlepšila.“

„Keď som teraz si o mrazení vajíčok (vitrifikácii vajíčok) našla viac informácií, začalo mi to celé dávať zmysel.“

Ale Alena ešte váhala, pretože sa bála, aké dopady bude mať tento proces na jej zdravie.

„Bála som sa, že to bude invazívny a náročný zákrok – fyzicky aj hormonálne. Keď som sa ale porozprávala s IVF špecialistom, už som sa necítila taká vystrašená. Bola som síce stále nervózna, ale nakoniec to bolo oveľa jednoduchšie, než som si myslela.“

Čo to vlastne obnáša?

Zamrazenie vajíčok (odborne vitrifikácia) je relatívne jednoduchá metóda, ako zachovať plodnosť ženy. Žena podstúpi asi 14-dňovú hormonálnu stimuláciu, po ktorej sa jej odoberú vajíčka. Odber trvá okolo 10 až 20 minút.

Odobrané vajíčka sú potom zmrazené pomocou modernej metódy nazvanej vitrifikácie a následne sa bezpečne uložia. Zmrazené vajíčka je možné uchovávať mnoho rokov.

Prekvapivé následky

Obe ženy si počas liečby s prekvapením všimli, že ich to celé veľmi upokojilo. Júlia hovorí:

„Deň po odbere vajíčok som sa cítila psychicky skvele. Všetko šlo naozaj dobre. V každom slova zmysle som teraz oveľa pokojnejšia. Viem, že som urobila všetko, čo môžem.“

Alena by si priala, aby sa mohla vrátiť v čase a porozprávať sa so svojím mladším ja.

„Akonáhle som začala so stimuláciou, dostavila sa obrovská úľava, čo som nečakala. Hormóny nemali žiadne nežiaduce účinky, jednoducho som sa cítila šťastná. Keby som vedela, čo viem teraz asi, tak by som na kliniku prišla oveľa skôr. Podporovala ma moja rodina, priatelia, aj lekári, čo sa o mňa starali. Chcem ostatným ženám odkázať, že to nie je žiadny veľký zákrok a môže im pomôcť k pokoju.“

Istota do budúcnosti?

IVF špecialisti upozorňujú na to, že vitrifikácia vajíčok nie je 100% zárukou toho, že žena vďaka nim v budúcnosti bude mať dieťa. Aj keď sa odbery, „mrazenie“ a skladovanie vajíčok robia po celom svete už dlhšiu dobu, predsa len ešte nemáme k dispozícii také rozsiahle dáta, aby sa z nich dalo odhadnúť, o koľko si ženy takto zvýšia šancu na vlastné dieťa. Výsledky sa tiež líšia od kliniky ku klinike. Výsledky v Sanatóriu Helios sa blížia výsledkom s čerstvými nemrazenými vajíčkami, ale žena musí prísť včas, ideálne do 35 rokov.

„Viem, že niektorí odborníci na plodnosť zdôrazňujú, že mať zamrazené vajíčka nie je zárukou toho, že z nich niekedy otehotniem. Ale ľudia zažívajú problémy s plodnosťou v rôznom veku a nikto im nikdy nemôže sľúbiť, že sa im to na 100 % podarí. Myslím, že je najlepšie využiť všetky možnosti, ktoré práve máte, aby ste potom neľutovali, že ste niečo mohli urobiť a neurobili to. Dúfam, že svoje zamrazené vajíčka nebudem musieť vôbec použiť. Ale som rada, že viem, že ich mám na klinike uložené“, hovorí Alena.

„Tiež to rozhodne nie je tak, že by som si nechala zamraziť vajíčka, aby som si ešte nemusela hľadať vážny vzťah. Proste nechcem vzťah za každú cenu – niekto to tak robí, pretože sa bojí, že premárnia šancu na deti a potom sa trápi v nefunkčnom partnerstve, čo tiež nie je dobre.“

Júlia si uvedomuje, že nie je isté, či sa stane matkou so svojimi vajíčkami. Ale to, že si vajíčka nechala zamraziť, znamená, že si šancu na vlastné dieťa v budúcnosti zvýšila.

Ako to vidí verejnosť

Júlia verí, že časom bude mrazenie vajíčok (vitrifikácia) celkom bežné.

„Myslím, že spoločenská stigma, ktorú táto záležitosť mala, je už preč. Naša spoločnosť sa skrátka vyvíja a to, čo nám ešte pred pár rokmi prišlo nemysliteľné, je teraz úplne normálne.“

Inšpirovali vás tieto ženy? Máte záujem o viac informácií? Objednajte sa na nezáväznú konzultáciu, kde sa vám bude venovať IVF špecialista – odborník na plodnosť.

Kontaktujte nás

Kontaktní formulár
O akú službu máte záujem?
objednat sa
Návrat hore