Kedy ísť k IVF špecialistovi a čo vás tam čaká?

Lekársku pomoc IVF špecialistu by mal pár vyhľadať, ak sa mu nedarí počať po roku nechráneného pohlavného styku. Ak je žena staršia ako 32 rokov, mal by prísť už po pol roku. U žien nad 36 rokov odporúčame prísť ihneď.

V Sanatóriu Helios najskôr obom partnerom indikujeme všetky potrebné vyšetrenia. Niekedy sa podarí nájsť príčinu ťažkostí a pacientka IVF ani nemusí podstúpiť. Tento postup nie je o nič nákladnejší ani pre zdravotné poisťovne. Úspešnosť prípadného nasledujúceho IVF výrazne vzrastie a nebude nutné podstúpiť toľko cyklov. Nehľadiac na to, že celá liečba neplodnosti je pre pacientku a jej partnera veľmi vyčerpávajúca a psychicky náročná.

Ktoré konkrétne vyšetrenia u nás páry podstupujú?

Vyšetrenie muža

Mužov s poruchami plodnosti neustále pribúda. V pároch, ktorým sa nedarí založiť rodinu, je až v 90% problém u muža. Základným vyšetrením u mužov je spermiogram. Pri vyšetrení spermiogramu sa okrem iného posudzuje celkové množstvo spermií, ich tvar a pohyblivosť. Sú ale spôsoby, ako sa pokúsiť kvalitu spermií zlepšiť stravovaním, cvičením a celkovou životosprávou.

Vyšetrenie prvého základného spermiogramu vykonávame v Sanatóriu Helios bezplatne.

Pri posudzovaní kvality spermií však základný spermiogram sám o sebe nie je považovaný za dostatočný. Pacientom preto odporúčame aj vykonanie testu integrity DNA spermií, prípadne ďalších funkčných testov.

Test fragmentácie DNA spermií

Môže sa stať, že spermia, ktorá je tvarovo v poriadku, má poškodené jadro obsahujúce DNA. Pokiaľ taká spermia oplodní vajíčko, embryo sa nemusí začať vyvíjať. Alebo ak žena otehotnenie, môže dôjsť k potratu. Preto je vhodné základný spermiogram doplniť o vyšetrenie, ktorým sa zistí miera poškodenia DNA u spermií.

Vyšetrenie ženy

Hormonálny profil a ďalšie vyšetrenia

Pri tomto vyšetrení zisťujeme z krvi väčšie množstvo parametrov, ktoré môžu mať vplyv na schopnosť prirodzeného počatia ženy: hormonálne hladiny, stav štítnej žľazy, imunologické vyšetrenia, prítomnosť protilátok a niektoré infekčné ochorenia a ďalšie. Výsledky sú k dispozícii do 10 dní.

Týmto spôsobom môžeme odhaliť nielen gynekologické problémy, ktoré súvisia s plodnosťou. Napr. aj imunologické – ak sa zistí, že žena trpí celiakiou (neznášanlivosť lepku) a nelieči sa, má oveľa nižšiu úspešnosť aj pri umelom oplodnení. Naopak, ak začne držať diétu, môže dôjsť k prirodzenému otehotneniu aj po rokoch márneho snaženia.

Ženy si taktiež môžu nechať vyšetriť hladinu anti-Mülleriánskeho hormónu (AMH). Jeho hodnota priamo súvisí s počtom aktívnych vajíčok.

Postkoitálny test

Ide o rýchle a bezbolestné vyšetrenie porovnateľné s bežnou gynekologickou prehliadkou. Cieľom je zistiť, či žena nevytvára protilátky proti spermiám, ktoré by bránili prirodzenému počatiu.

Kontaktujte nás

Kontaktní formulár
O akú službu máte záujem?
objednat sa
Návrat hore