Tehotenstvo je pre ženu výnimočným obdobím plným očakávaní a radosti. Ak túžite po dieťatku, je dôležité pripraviť naň svoje telo a zvýšiť si tak šance na otehotnenie. Okrem celkového zdravia zohráva významnú rolu aj zdravý životný štýl a strava. V tomto článku vám poradíme, ako na to.
O tom, ako sa správne stravovať a aké faktory ovplyvňujú plodnosť, nám porozprával vedúci lekár Sanatória Helios SK a Banská Bystrica, MUDr. Peter Krajkovič.
Ako môže jedálniček ovplyvniť plodnosť ženy?
Plodnosť ženy chvalabohu nie je závislá od rôznych zaručených diét a podobne. Neexistujú potraviny, ktoré plodnosť zvyšujú alebo také, ktoré bránia otehotneniu. U ženy s vhodným BMI /body mass index = pomer váhy a výšky/ je vhodná pri plánovaní tehotenstva pestrá strava. Všetky odporúčané pravidlá životosprávy platia aj pri snahe otehotnieť. Samozrejme je potrebné vyhýbať sa fajčeniu a používaniu nadmerného množstva alkoholu. Na druhej strane je potrebné zdôrazniť, že nedostatočný alebo nadmerný energetický príjem výrazne ovplyvňuje plodnosť. U žien s podvýživou, baletky, extrémne športy, ťažká chudokrvnosť sa telo bráni tehotenstvu, lebo to nie je v danej chvíli vhodné. Tieto dámy často nemajú ovuláciu, majú amenoreu=chýbanie menštruácie a nemôžu otehotnieť. U žien s ťažkou podvýživou musíme najskôr upraviť stravovanie, pribrať a až potom je častokrát možné otehotnenie.
Existujú nejaké doplnky pre podporu plodnosti?
Pri žene s normálnou váhou a normálnymi stravovacími návykmi je potrebné dopĺňať akurát kyselinu listovú. Na Slovensku je nedostatok tohto vitamínu v potrave a jeho dopĺňanie má zmysel v príprave na otehotnenie a v prvých mesiacoch tehotenstva. Pri nedostatku kyseliny listovej v tehotenstve vznikajú vývojové chyby chrbtice napríklad rázštepy. U žien so známym deficitom niektorého vitamínu alebo niektorej zložky potravy – alergia a podobne je vhodné túto zložku nejakým spôsobom nahradiť. Týka sa to napríklad železa u žien nekonzumujúcich živočíšne produkty.
Má na plodnosť nejaký vplyv konzumácia alkoholu alebo kofeínu?
Vplyv alkoholu na negatívny vývoj plodu je jednoznačne dokázaný, volá sa to fetálny alkoholový syndróm a prejavuje sa postihnutím plodu na rôznych úrovniach. Nedá sa povedať, že malé množstvo alkoholu má negatívny vplyv na plodnosť a otehotnenie. Častokrát je to skôr pozitívny efekt – romantický večer , pohár šampanského , večer s priateľom a tehotenstvo je na ceste. Je to všeobecne známy uvoľňujúci efekt alkoholu, na druhej strane zase nie veľa a často. Alkoholičky s orgánovým postihnutím už majú plodnosť výrazne zhoršenú. Často nemajú menzes , sú podvyživené, trpia rôznymi infekciami. Pri kofeíne nie je názor jednoznačný. Niektorí kávu v tehotenstve zakazujú. Ak je žena zvyknutá na dúšok kávy, tak jej ho nezakazujem ani v príprave na tehotenstvo ani v tehotenstve. U niektorých žien so zníženým tlakom krvi je káva niekedy prvou pomocou.
A čo cigarety a tabakové výrobky – znižuje fajčenie šancu ženy otehotnieť?
Fajčenie so všetkými chemickými zlúčeninami ovplyvňuje nielen plodnosť ženy, ale aj muža. U mužov po vysadení cigariet niekedy vidíme výrazné zlepšenie parametrov spermiogramu. U žien fajčenie negatívne ovplyvňuje vajíčkovody a ich funkciu, zvyšuje riziko mimomaternicového tehotenstva. Žena v príprave na otehotnenie a v tehotenstve nemá fajčiť!
So zvýšeným príjmom potravy, rastie aj váha človeka. Má telesná váha ženy vplyv na jej reprodukčné zdravie??
Už sme si vraveli o podvyživených ženách. Na druhej strane oveľa-oveľa viac žien má nadváhu až obezitu. Vplyv obezity, polycystických vaječníkov, cukrovky a problémov s plodnosťou je dlhodobo známy. Problém je, ako to vyriešiť. Mnohé ženy nie sú natoľko vnútorne odhodlané, že dokážu schudnúť a tento problém dlhodobo tlačia pred sebou. Každej takejto dáme odporúčam chudnúť pod dohľadom osobného trénera s úpravou športovej aktivity, jedálnička a podobne. Už som zažil pár, kedy pre výraznú obezitu sa partner nedostal penisom do pošvy a sex mali iba medzi stehná.
Môže žene pri snahe o tehotenstvo pomôcť nejaký stravovací plán alebo diéta?
Pri snahe otehotnieť je určite vhodné tehotenstvo plánovať, vhodné je užívať vitamíny, upraviť životosprávu, u obéznych pred tehotenstvom schudnúť u podvyživených pribrať. Potrebné je vylúčiť fajčenie, drogy, vylúčiť rizikové aktivity. Vhodný je dostatočný príjem vitamínov v potrave, ovocie, zelenina.
Nespomenuli sme ešte moderné trendy stravovania, ktoré vylučujú napríklad mäso alebo živočíšne produkty. Môže sa stať, že sa žene nedarí otehotnieť, pretože jej chýbajú nejaké živiny?
U ťažkých vegánok je potrebné skontrolovať vnútorné prostredie, BMI, hladinu minerálov a vitamínov a podľa zistených výsledkov upraviť a doplniť potrebné látky. Určite nie je potrebné nútiť vegánku jesť mäso. Na trhu existuje veľká skupina doplnkov a vitamínov určených na plánovanie tehotenstva a pre tehotné ženy.
Všeobecne dostupné informácie o zdravej životospráve platia aj v tehotenstve. Na internete sa objavujú falošné informácie o zázračných potravinách, ktoré pomáhajú otehotnieť alebo také, ktoré v plánovaní tehotenstva alebo v tehotenstve nemôžete jesť. Určite aj pri stravovacích návykoch pred a v tehotenstve je potrebné používať zdravý sedliacky rozum, jesť striedmo, pestro a nie za dvoch.
Viac sa dočítate aj tu: https://odzadu.startitup.sk/ovplyvnuje-strava-nasu-plodnost-lekar-radi-ako-zvysit-sance-na-otehotnenie/