neplodnosť párov

11 mýtov a faktov o neplodnosti

Čelíte neplodnosti? V tomto článku vám odhalíme 11 najčastejších mýtov a faktov o neplodnosti, ktoré ovplyvňujú rozhodovanie mnohých párov. Odhaľte, ako sa správne informovať a pochopiť skutočnosti spojené s (ne)plodnosťou.

Mýtus 1: Za neplodnosť môže zvyčajne žena

Podľa Národného inštitútu zdravia (NIH) je jedna tretina prípadov neplodnosti spôsobená problémami mužského reprodukčného systému, jedna tretina problémami ženského reprodukčného systému a jedna tretina oboma stranami alebo neznámymi faktormi. Neplodnosť je problém ľudí, nielen žien.

Mýtus 2: Páry by sa mali vždy snažiť aspoň rok pred návštevou reprodukčnej kliniky

Zvyčajne je neplodnosť definovaná ako jeden rok nechráneného pohlavného styku bez počatia. Avšak toto je skôr usmernenie ako skutočné pravidlo. Mnohé páry by mali vyhľadať lekársku pomoc skôr — napríklad ženy nad 35 rokov, tie s históriou nepravidelných menštruácií, myómov, endometriózy, panvových adhézií, mimomaternicového tehotenstva alebo viacerých potratov. Rovnaké to je aj pre páry s mužskou históriou operácií, infekcií alebo úrazov genitálií.

Mýtus 3: Žena nemôže otehotnieť po 35. roku života

Tento mýtus je neuveriteľne bežný. Zatiaľ čo vrchol reprodukčných rokov ženy začína koncom tínedžerských rokov ženy a pokračuje do konca jej dvadsiatych rokov, platí, že mnohé ženy môžu mať zdravé tehotenstvá aj neskôr v živote. Platí však pravidlo, že zakladanie rodiny by sa nemalo odkladať.

Mýtus 4: Používanie antikoncepcie môže spôsobiť neplodnosť

Hormonálna antikoncepcia neovplyvňuje plodnosť, ani pozitívne, ani negatívne. A normálny menštruačný cyklus ženy sa zvyčajne vráti do stavu, pred užívaním antikoncepcie do mesiaca alebo dvoch po tom, čo prestala užívať antikoncepčnú tabletku. Ak sa však cyklus nevrátil do normálu do troch mesiacov po vysadení antikoncepcie, dohodnite si stretnutie so svojím obvodným gynekológom.

Vyšetrenie mužskej plodnosti – na čo sa hanbíte opýtať

Mýtus 5: Ak muž dokáže ejakulovať, nie je neplodný

V skutočnosti nie je mužská neplodnosť taká jednoduchá. Väčšina mužov nemá žiadne viditeľné znaky, že je nejaký problém. Príčinou môže byť nízky počet spermií — to je zvyčajne to, čo si ľudia predstavujú — ale pohyblivosť spermií (motilita) a tvar spermií (morfológia) tiež hrajú úlohu. Štúdie ukázali, že muži, ktorí vykonávajú fyzicky náročné práce, zažívajú stres na dennej báze alebo užívajú viacero liekov, môžu mať nižší počet spermií, pričom aj vysoký krvný tlak môže negatívne ovplyvniť tvar spermií.

Mýtus 6: Nepravidelný menštruačný cyklus = neplodnosť

Nepravidelné menštruačné cykly sú celkom bežné. Poruchy spánku, úroveň stresu a nadmerná fyzická aktivita môžu narušiť jemnú rovnováhu hormónov, ktoré regulujú menštruačný cyklus. Ak máte obavy z nepravidelných cyklov, stojí za to o tom čím skôr hovoriť so svojím gynekológom, najmä, ak ste nemali menštruáciu viac ako tri alebo štyri mesiace.

Mýtus 7: Neplodnosť sa netýka mladých 

Samozrejme, zvýšený vek často býva príčinou, ale aj mnohé mladé páry sa v súčasnosti stretávajú s neplodnosťou.

Mýtus 8: Určité polohy pri sexe zlepšujú šance na otehotnenie

Pre tento mýtus neexistuje žiadny dôkaz. Ejakulované spermie sa môžu nachádzať na krčku maternice do niekoľkých sekúnd a vo vajcovodoch do niekoľkých minút, bez ohľadu na sexuálnu polohu.

Ako zvýšiť šance na otehotnenie zdravou stravou a životným štýlom

Mýtus 9: Neplodnosť je vždy liečiteľná

Je pravda, že väčšine párov, ktoré majú problémy s neplodnosťou, sa napokon podarí počať. Svedčia o tom aj krásne životné príbehy našich spokojných klientoch a ich malých heliosáčikov. Ale väčšina neznamená všetci. Niektorí ľudia majú problémy, ktoré jednoducho nie sú riešiteľné, zatiaľ čo iní čelia problémom, ktoré sa nedajú ani vysvetliť. Pravda je taká, že nie každý môže počať aj napriek pokročilej vede. Tí, ktorí čelia neplodnosti, by nemali mať pocit, že sú za to zodpovední alebo že sa nesnažia dosť. Niekedy to jednoducho nie je v ľudských silách.

Mýtus 10: Celkové zdravie nemá vplyv na plodnosť

V skutočnosti je celkový zdravotný stav najvýznamnejším faktorom pri plodnosti, a to u mužov aj žien. Nadmerné pitie alkoholu, fajčenie, stres, nezdravý životný štýl, príliš veľa cvičenia, podváha alebo nadváha — to všetko má významný vplyv.

Mýtus 11: Ak si nemôžete dovoliť drahé postupy ako IVF, nemali by ste uvažovať o liečbe

Pre páry, ktoré čelia neplodnosti, je in vitro fertilizácia (IVF) zriedka prvou voľbou. Existuje mnoho iných liečebných možností (ktoré sú menej finančne náročné). Tieto liečby sa často stanovujú na základe jednoduchého krvného testu. Využite bezplatnú konzultáciu na ktorejkoľvek našej klinike a poraďte sa s našimi odborníkmi o ďalšom postupe.

Čo by ste mali urobiť ďalej?

Ak vy alebo váš partner máte problémy s neplodnosťou, pomoc je Vám k dispozícii. Ak hľadáte spoľahlivú kliniku s výsledkami vo vašom okolí, oslovte niektorú z našich kliník Sanatórium Helios a objednajte sa na bezplatnú konzultáciu.

Ak by ste sa chceli dočítať viac o neplodnosti, umelom oplodnení či tehotenstve, prečítajte si tieto užitočné články.

objednat sa
Návrat hore