Vyšetrenie mužskej plodnosti – na čo sa hanbíte opýtať

U 9 ​​z 10 párov, ktoré k nám prídu s tým, že sa im nedarí počať bábätko, nachádzame problém u muža. Zároveň tiež vieme, že keď pár začne hľadať lekársku pomoc kvôli neplodnosti, častejšie je to práve žena, ktorá ako prvá vyhľadá a osloví lekára a podstúpi rôzne vyšetrenia a testy – od jednoduchých krvných testov a ultrazvukov až po prípadný operačný zákrok.

Vedeli ste však, že jednoduchý test spermií môže vašej partnerke ušetriť čas, stres a bolesť kvôli týmto vyšetreniam a zákrokom?

Spermiogram by mal byť jedným z prvých vyšetrení pri zisťovaní príčin neplodnosti. A priznajme si, že odber spermií nie je taký náročný proces. Samozrejme, môžete byť trochu v rozpakoch, mať veľa otázok a dokonca aj obavy, ale chceme, aby ste vedeli, že vaše pocity sú úplne normálne. V skutočnosti veľa vecí, ktoré vám teraz pravdepodobne bežia hlavou, už pred vami trápili mnoho mužov, ktorí na tom boli rovnako, ako teraz vy.

Najčastejšie otázky

V Sanatóriu Helios vieme, že muži sa necítia dobre v situáciách, keď sa musia pýtať nekomfortné otázky. Preto vám prinášame odpovede na tie najčastejšie, ktoré sa týkajú odberu spermií.

Kde prebieha odber?

Hneď ako spermie opustia telo muža, kvalita vzorky sa začína zhoršovať. Preto odporúčame prevedenie odberu u nás na klinike v odberových miestnostiach – naši andrologickí laboranti tak môžu okamžite začať vyšetrovať vzorku bezprostredne po odbere. Vieme však, že to nie je vždy možné, vo výnimočných prípadoch preto umožňujeme našim pacientom priniesť so sebou odobratú vzorku spermií z domova. Ak tak učiníte, budete musieť:

  • použiť sterilnú nádobku, ktorú dostanete v našom andrologickom laboratóriu,
  • zhromaždiť všetok ejakulát do nádobky a okamžite ju zavrieť,
  • transportovať vzorku v blízkosti vášho tela, napríklad vo vrecku a to do 60 minút od odberu,
  • na odbere mimo našej odberovej miestnosti sa dohodnite s andrologickým pracovníkom aspoň 3 dni vopred.

Môže mi s odberom pomáhať moja partnerka?

Áno. Ak sa rozhodnete pre odber v Sanatóriu Helios, partnerka môže ísť do odberovej miestnosti s vami. Pomôcť vám môže samozrejme aj doma. Myslite však na to, že spermie sa získavajú za účelom ich vyšetrenia. Nepoužívajte žiadne zvlhčujúce látky – ani na báze vody, ani na báze oleja. V odovzdanej vzorke by tiež nemali byť žiadne iné telesné tekutiny ako sliny nebo sekréty.

Môžem používať lubrikačný gél?

Ako sme sa už zmienili vyššie, chceme vyšetriť spermie. Väčšina lubrikačných prípravkov, či už vodových, olejových, silikónových či prírodných, môže vyšetrovanú vzorku znehodnotiť. Vaše spermie potrebujeme vyšetriť s maximálnou presnosťou, takže pri odbere by nemali byť použité žiadne ďalšie tekutiny.

Nie je objem mojej vzorky príliš malý?

Pravdepodobne ste nikdy predtým do téglika neejakulovali, takže keď to urobíte, môžete byť prekvapený objemom vzorky. Niektorí muži si myslia, že ich vzorka je až príliš objemná, iní sa zase boja, že odovzdali menšie množstvo, než je potrebné. Všeobecne možno povedať, že bežný objem mužského ejakulátu je asi 1,5 ml, avšak vzorka medzi 1,4 a 1,7 ml je stále v medziach normy. A nezabúdajte, že naši pracovníci sú tu na to, aby vám poradili. A pokiaľ sa k ničomu nevyjadrujú, znamená to, že je všetko v poriadku.

Aké sú vaše odberové miestnosti?

Ak sa rozhodnete využiť naše odberové miestnosti, buďte bez obáv. Urobili sme všetko, čo je v našich silách, aby boli diskrétne, ale napriek tomu pohodlné. Miestnosti sa dajú zvnútra uzamknúť. Pre prípad potreby sú vám tam k dispozícii aj časopisy a filmy.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte sa na nás obrátiť v online poradni, alebo sa môžete objednať na konzultáciu. Radi sa vám budeme venovať.

Kontaktujte nás

Kontaktní formulár
O akú službu máte záujem?
objednat sa
Návrat hore