Dobrý deň, bol som na spermiogram… Všetko je OK, ale patológia vyšla 98% hlavičiek 97%, str. časti 41% bičíkov 10% TZI 1.5 spermií s normálnou morfológiou 2%… Sú tieto výsledky veľký problém pri otehotnení?

Noro

Dobrý deň, zlá morfológia, teda tvarová správnosť spermií, naozaj môže byť príčinou prečo sa Vám nedarí splodiť potomka. Spermie sú deformované a preto aj keď sa svojím dobrým pohybom dostanú k vajíčku vo vajíčkovode, môžu mať problém preniknúť obalom vajíčka dovnútra. To pri takomto výsledku výrazne znižuje šancu na otehotnenie prirodzene. Niektoré štúdie potvrdzujú, že to spôsobujú elektro-magnetické vlny (Wifi, rádiové, TV signály, radary), ale môže mať na to vplyv aj Váš životný štýl a strava. 
Záleží potom od ďalších vyšetrení partnerky, ako aj veku oboch partnerov, aká je šanca na otehotnenie pohlavným stykom. Pri opakovanom potvrdení patologickej morfológie doporučujeme párom zvyčajne umelé oplodnenie vajíčok pomocou metodiky ICSI – “napichovaním” cez obal vajíčka. Ak máte ďalšie otázky objednajte sa na bezplatnú konzultáciu na ambulancii. 

MUDr. Peter Hladký