Zdravím… Ani neviem ako začať, ale napíšem to stručne, lebo ťažko sa mi o tom hovorí… Chcela by som sa spýtať – som po dvoch  mimomaternicových tehotenstvách, pri oboch mi vybrali vajíčkovod, čiže som už sterilná… manžel bol aj na spermiograme, ktorý dopadol dobre. Ja a manžel máme 26 rokov, sme spolu už dlho a obe tehotenstvá boli s ním. Čo všetko musíme podstúpiť a aká šanca je na oplodnenie? Koľko to stojí u Vás? Za odpoveď ďakujem.

Estera

Dobrý deň, nakoľko ste mali operačne odstránené oba vajíčkovody, otehotnenie je možné len pomocou metód IVF. Takúto liečbu štandardne robíme v našom zariadení. Prvým krokom z Vašej strany je objednanie sa na úvodnú konzultáciu spojenú s komplexným vyšetrením a krvnými testami. Na túto konzultáciu je vhodné priniesť kópie operačných správ a výsledky doteraz realizovaných vyšetrení, napr. spermiogram. Na stretnutí Vám vysvetlíme celý priebeh liečby, spolu s finančnými nákladmi na liečbu, jej úspešnosťou atď. U pacientov, s ktorými plánujeme liečbu IVF je potrebné vyšetrenie spermiogramu aj v našom zariadení. Celý proces IVF trvá cca 5 týždňov počas ktorých pacientka chodí na pravidelné kontroly (cca 6x). Liečba je čiastočne hradená zdravotnou poisťovňou, pokiaľ pacientka spĺňa indikačné kritériá (vo Vašom prípade je indikácia jednoznačná).  Doplatky pacientov závisia od mnohých faktorov, najmä od metodiky a počtu oplodňovania získaných vajíčok, množstva spotrebovaných liekov počas liečby, eventuálneho záujmu o genetické vyšetrovanie embryí a 
počtu mrazenia a uskladnenia embryí, pohybujú sa v rozmedzí od 1000 – 2500 Eur. Nakoľko je celá problematika liečby IVF obšírna, nie je možné Vám podať všetky informácie takouto formou a je nutná spomínaná osobná konzultácia. Ohľadom termínu kontaktujte prosím recepciu.

MUDr. Katarína Starovecká