Endometrióza – týka sa aj vás?

Vedeli ste, že jedna z 10 žien na celom svete má endometriózu? Takže, ak sa toto ochorenie týka aj vás, nie ste v tom sama.

Endometrióza je stav, pri ktorom rovnaké bunky, ktoré tvoria endometrium (výstelku maternice), šíria sa a rastú mimo maternice, najčastejšie v panve na miestach, ako sú vaječníky, črevá, močový mechúr, čípok maternice, konečník, vagína a vajíčkovody.

Príznaky endometriózy

Ak máte endometriózu, môžete pociťovať všetky tieto príznaky, alebo len niektoré z nich. Niekedy však nemusíte mať žiadny z týchto príznakov:

• Bolesť panvy

• Neplodnosť

• Bolestivý pohlavný styk (dyspareunia)

• Zápcha, nadúvanie, nepohodlie v črevách, hnačka

• Silná, bolestivá a/alebo nepravidelná menštruácia

• Nedostatok energie

• Bolesť chrbtice, najmä krížovej oblasti

• Rektálna bolesť a/alebo rektálne krvácanie

• Bolesť pri močení, krv v moči

Ako zistím, že mám endometriózu?

Ak lekár na vašom ultrazvuku nájde konkrétny typ ovariálnej cysty, môže to znamenať, že máte endometriózu. Ultrazvuk, alebo magnetická rezonancia môže niekedy tiež odhaliť ložiská endometriózy v maternicovej stene, alebo zjazvené tkanivo v iných lokalitách. Často je ale jediný spôsob, ako presne diagnostikovať endometriózu operácia, nazývaná laparoskopia.

Laparoskopia vyžaduje celkovú anestéziu a operácia je vykonávaná cez dva až štyri malé rezy v bruchu. Gynekológ musí byť pri výkone veľmi opatrný, aby odstránil endometriózu šetrne a nepoškodil „zdravé“ ovariálne tkanivo alebo iné tkanivo, najmä tam, kde budú dozrievať budúce vajíčka.

Lekári si nie sú 100% istí, čo spôsobuje endometriózu, ale jedna z teórií hovorí, že endometriálne bunky sa pohybujú z maternice von do brucha (najčastejšie cez vajíčkovody, alebo krvou), kde priľnú a rastú mimo maternice. Dôvody, prečo k tomu u niektorých žien dochádza, nie sú doteraz známe.

Ako endometrióza ovplyvní moju šancu otehotnieť?

Zatiaľ čo lekári a vedci majú veľa teórií o vplyve endometriózy na plodnosť, pre ženy s týmto stavom neexistuje jednoznačné vysvetlenie. Ženy s diagnostikovanými ľahšími formami endometriózy môžu stále otehotnieť aj prirodzene, ale u niektorých môže rozvinutá endometrióza narušiť vaječníky a vajíčkovody a spôsobiť, že telo bude odmietať „cudzí materiál“ – napríklad spermie. Rast endometriózy tiež produkuje celý rad chemických látok (nazývaných cytokíny alebo interleukíny), o ktorých sa predpokladá, že prispievajú k neplodnosti. Pod vplyvom týchto chemikálií môže byť narušená ovulácia a kvalita vajíčok a embryá sa môžu ťažšie uhniezdiť.

Mesačná miera plodnosti (MFR) u párov v normálnom reprodukčnom veku je až 30 %, ale u neplodných párov s endometriózou sa MFR dramaticky znižuje na 2–10 % za mesiac.1

/ Gupta, S.; Goldberg, JM; Aziz, N.; Goldberg, E.; Krajčír, N.; Agarwal, A. Patogénne mechanizmy pri neplodnosti spojenej s endometriózou. Fertil. Sterilné. 2008 , 90 , 247-257. [ Google Scholar ] [ CrossRef ]

Liečba endometriózy

Okrem chirurgického odstránenia endometriózy laparoskopickou operáciou, možno na potlačenie endometriózy použiť aj hormonálnu liečbu. Problémom hormonálnej liečby je, že zastavuje ovuláciu, a preto žena počas jej užívania nemôže otehotnieť. Ak je vaším cieľom mať v blízkej dobe bábätko, nie je to veľmi žiadúce. Ak sa však snažíte otehotnieť a endometrióza je dôvodom, prečo sa vám nedarí, existuje niekoľko spôsobov liečby plodnosti, ktoré môžu podporiť počatie.

Ak viete, alebo máte podozrenie, že máte endometriózu a plánujete tehotenstvo, určite to konzultujte priamo s gynekológom so špecializáciou na reprodukčnú medicínu v centre asistovanej reprodukcie, kde majú skúsenosti s liečbou endometriózy s ohľadom na zachovanie vaječníkovej rezervy do budúcna. Lekár zhodnotí Vašu aktuálnu ovariálnu rezervu, čiže zásobu vajíčok a stav zdravej časti vaječníkového tkaniva a podľa toho zhodnotí, aká liečba je pre Vás najvhodnejšia a či nie je pre Vás operačná liečba príliš nebezpečná, s ohľadom na zachovanie vajíčok do budúcna.

Na liečbu neplodnosti sa špecializujú aj naši lekári na klinikách Sanatória Helios. Po úvodnej konzultácii a prvotných vyšetreniach Vám navrhnú liečbu priamo pre vás.

Napriek zaručeným radám na internetových fórach tehotenstvo, bohužiaľ, nie je „zaručeným liekom na endometriózu“, tehotenstvo ju, ale pribrzdí, ale asi 50 % žien má po pôrode opakujúce sa príznaky tohto stavu. 

Prečo sa pri endometrióze odporúča umelé oplodnenie?

V prípade ak základná liečba nezaberá, pacientke sa stále nedarí otehotnieť, endometrióza je aj indikáciou na IVF – in vitro fertilizáciu. Podstatou tejto metodiky umelého oplodnenia vajíčok v laboratóriu (mimo tela ženy) je, že vajíčka sú odsaté priamo z vaječníkov krátkym zákrokom v celkovej anestéze. Pacientka pred tým podstúpi injekčnú liečbu, ktorá „bojuje“ s endometriózou a pomáha lepšiemu dozrievaniu vajíčok. Tie sú následne odsaté mimo prostredie endometriózy. Spermie partnera taktiež neprichádzajú do kontaktu s cytokínmi v krvi ženy a pri oplodňovaní sa „vyberú“ tie najkvalitnejšie. Po oplodnení sa vajíčka 5 dní sledujú a kultivujú v špeciálnych inkubátoroch  (stále mimo prostredie endometriózy). Tie najkvalitnejšie, správne sa vyvíjajúce oplodnené vajíčka (čiže embryá), sú zavedené bez anestézy a bezbolestne naspäť do maternice ženy v stave, kedy sú už odolné voči endometrióze a žena väčšinou otehotnie.

Poistka do budúcna

Výhodou tohto procesu je, že výsledkom jedného IVF cyklu býva viac embryí, ktoré ostávajú „zamrazené“ v centre asistovanej reprodukcie. Ak žena otehotnie, porodí a po tehotenstve sa endometrióza znova objaví, prípadne vaječníky poškodí ešte viac, pacientka môže absolvovať vklad ďalšieho embrya bez nutnosti opätovného absolvovania celej liečby a odberu vajíčok. Veľkým pozitívom tiež je, že embryá, ktoré vznikli z „mladších“ vajíčok a menej poškodených vaječníkov, sú vyššej kvality a ich šanca na správne uhniezdenie v maternice je vyššia.

ZDROJE:

https://www.genea.com.au/natural-conception/problems-making-a-baby/endometriosis

https://www.mdpi.com/journal/jcm/special_issues/O71E5E0N2A

Gupta, S.; Goldberg, JM; Aziz, N.; Goldberg, E.; Krajčír, N.; Agarwal, A. Patogénne mechanizmy pri neplodnosti spojenej s endometriózou. Fertil. Sterilné. 2008 , 90 , 247-257. [ Google Scholar ] [ CrossRef ]

Kontaktujte nás

Kontaktní formulár
O akú službu máte záujem?
objednat sa
Návrat hore