Preimplantačné testovanie embryí a úspešnosť IVF

Dobrý deň pán doktor,

chcela by som sa opýtať, koľko je štatisticky geneticky dobrých embryí u 32-33 ročnej ženy? Koľko embryí by mohlo byť zo 4 teoreticky v poriadku? A aká je šanca otehotnenia pri druhom KET pri vklade hatchujúcej blastocysty? Prvý KET skončil potratom.

Ďakujem.

Alex

Dobrý deň,

do 35 rokov ženy je riziko aneuploidie, alebo štrukturálnej vady embryí do cca 20% , čiže nesprávny počet chromozómov, alebo štrukturálnu chybu má možno 1 z 5 embryí, po 35 rokoch sa toto číslo výrazne zvyšuje. Je to samozrejme individuálne a na vývoj embryí môžu vplývať aj ďalšie faktory. Nepoznám Vašu anamnézu a Vašu rodinnú anamnézu. Ak ste prekonala potrat je určite na mieste absolvovať vyšetrenie na genetickej ambulancii, kde sa zamerajú na vyšetrenie Vašich chromozómov a budú vyhľadávať aj ochorenia, ktoré sa prípadne vyskytli u Vašich príbuzných. Ak ste Vy, alebo partner prenášačom „menšej“ genetickej chyby, riziko genetickej vady embrya sa zvyšuje. Príčiny potratu embrya môžu byť aj hematologické, prípadne imunologické, alebo v samotnej maternici. Odporúčam overiť všetky skutočnosti. 

V prípade ak je IVF s viacerými embryotransfermi neúspešne, alebo výsledkom sú potraty, odporúča pri ďalšom cykle IVF vykonať PGT – predimplantačné testovanie embryí. Len pri tomto vyšetrení Vám spoľahlivo vieme odpovedať na otázku, či môže z Vašich spermií a vajíčok „vzniknúť“ geneticky správne embryo s 46 chromozómami. 

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore