Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám 24 rokov a s manželom sa pokúšame o dieťa od augusta 2020, kedy som vysadila hormonálnu antikoncepciu. Liečim sa na hypotyreózu spôsobenú tyreoidítou. Od prvého cyklu po vysadení antikoncepcie mám silné bolesti v podbrušku od obdobia krátko pred ovuláciou, až po koniec menštruácie. Približne 5 dní pred menštruáciou prichádza každý mesiac hnedé/krvavé špinenie so zrazeninami, ktoré je zvyčajne prvotne spustené pohlavným stykom, menštruácia je však od vysadenia antikoncepcie slabá a ťahá sa aj 10 dní (cyklus 31 dní).

Koncom januára som začala pociťovať rezanie pri a po častom močení ako aj pri pohlavnom styku, kvôli ktorým som bola nútená navštíviť gynekológa. Rovno mi spravil folikulometriu, keďže som mu popísala svoje bolesti, chcel zistiť či dochádza k ovulácií. Nasadil mi 2x po sebe antibiotiká na zápal močových ciest, pretože som mala podľa sona podráždený mechúr a po ovulácií Duphaston, kvôli špineniu. Od tohto momentu som chodila na folikulometriu každý cyklus, brala Duphaston a posledný cyklus aj Clostilbegyt. Vyzerá to tak, že ovulácia prebieha v poriadku na 16.-17. deň cyklu. Od januára sa mi však dva krát vrátil zápal močových ciest, začala som preto mať podozrenie, či nemôže ísť o endometriózu a v skutočnosti to ani nemusí byť zápal močových ciest, keďže v moči nebolo nikdy nič vidieť. Endometriózu má jedna členka našej rodiny, preto nám prišla na rozum. Môj gynekológ zatiaľ nič takéto nezvažuje, avšak ja by som rada predišla zbytočnej stimulácií hormónmi a častej liečbe antibiotikami a zistila počiatočnú príčinu bolestí. Hormonálny profil som mala v poriadku. Na poslednom sone si doktor všimol, že pravý vaječník je stiahnutý za maternicou čo spája s prekonanými zápalmi v minulosti a pripisuje tomu bolesti.

Vedeli by ste mi prosím poradiť, aké sú moje možnosti? Je možné u Vás podstúpiť vyšetrenia spojené s endometriózou, alebo by ste odporúčali počkať s ďalšími vyšetreniami minimálne do augusta? Keby nebolo bolestí, určite by sme čakali minimálne ten odporúčaný rok, keďže času máme dosť, ale takto je to celkom fyzicky aj psychicky náročné. Svojho gynekológa plne rešpektujem a nechcem mu do toho hovoriť, avšak rada by som sa poradila aj s iným odborníkom. Obraciam sa preto na Vás, keďže v prípade neúspechu zvažujeme návštevu Sanatória Helios. Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.

Denisa

Dobrý deň Denisa,

podľa toho čo popisujete sa naozaj o endometriózu jednať môže. Samozrejme Vás vieme vyšetriť aj sonograficky a aj odberom krvi a následne doporučiť čo ďalej.

Objednajte sa, prosím, k nám do pobočky – konzultácia je bezplatná.

Kontakty na naše pobočky:

Sanatórium Helios v Martine
tel. 043/4271201 mob. 0918 702 986
mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios v Košiciach

tel. 055/2420200 mob. 0903 464 643
mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica
tel.048/4700733 mob. 0911 551 234
mail. info@sanatoriumheliosbb.sk
alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke

MUDr. Katarína Starovecká