Nasledujúce riadky venujeme novej posile v našom tíme v Banskej Bystrici, ktorá nám bližšie priblíži kedy a prečo sú prenatálne skríningy dôležité. Doktorka Barboríková je atestovanou gynekologičkou-pôrodníčkou, ktorá sa špecializuje na prenatálnu diagnostiku, zameranú na stanovenie odchýlok vo vývoji plodu. Má medzinárodnú certifikáciu na vykonávanie skríningových vyšetrení, ktorú získala od Fetal Medicine Foundation so sídlom v Londýne. Už deväť rokov pôsobí ako gynekologička-pôrodníčka vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Zároveň pracuje v SonoClinic Košice, kde sa venuje precíznej 2D/3D ultrazvukovej diagnostike plodu.
V rámci svojej profesie kladie veľký dôraz na neustále vzdelávanie. Každé dva týždne sa zúčastňuje medzinárodnej súťaže na stránkach TheFetus.net, kde sa riešia raritné prípady z celého sveta. Jej odborný rast pokračuje aj doktorandským štúdiom pod vedením profesora Dankovčíka, uznávaného špecialistu na prenatálnu diagnostiku a sonografiu. Aktuálne pracuje na získaní titulu PhD.
Rada by svoje odborné znalosti poskytla aj na klinike Helios, kde plánuje pracovať v piatky a vykonávať prenatálne ultrazvukové vyšetrenia (3D/4D).
Čo považujete za najdôležitejšie pri prenatálnych ultrazvukových vyšetreniach?
Najdôležitejším aspektom prenatálnych ultrazvukových vyšetrení je monitorovanie vývoja plodu, posúdenie anatomických štruktúr a včasné odhalenie akýchkoľvek vývojových abnormalít a možného genetického postihnutia plodu.
Ako často by mali tehotné ženy podstupovať prenatálne ultrazvuky a v akých fázach tehotenstva sú najdôležitejšie?
Skríningové prenatálne ultrazvukové vyšetrenia sa vykonávajú trikrát: v prvom trimestri zhodnocujeme genetické markery, anatómiu plodu a takisto riziko preeklampsie. V prvom trimestri vieme určiť pohlavie plodu s istotou na 90%. Druhý trimester – kedy je už dokončená organogenéza (najčastejšie okolo 20. týždňa) zameriavame sa na podrobné vyšetrenie anatómie plodu a zároveň genetických markerov a v treťom trimestri kontrola rastu plodu, fetoplacentárnej cirkulácie. Samozrejmosťou je kontrola anatómie plodu. V treťom trimestri vieme zhodnotiť vývoj kôry mozgu.
Aké najčastejšie problémy sa dajú odhaliť pomocou prenatálnych ultrazvukov?
Ultrazvukové vyšetrenia môžu odhaliť vrodené vývojové vady rôzneho typu ako sú srdcové anomálie, anomálie tráviacej sústavy, vylučovacej, rázštepové vady, problémy s vývojom centrálnej nervovej sústavy, podozrenie na genetický syndróm, nedostatočnosť placenty, nedostatočný rast plodu (intrauterinná rastová reštrikcia).
Aké nové technológie sa v súčasnosti používajú na zlepšenie kvality prenatálnych ultrazvukov?
3D a 4D ultrazvuk – 3D ultrazvuk poskytuje trojrozmerný obraz plodu, čo umožňuje detailnejšie zobrazenie štrukturálnych abnormalít, ako sú rázštep pery, rázštep chrbtice, abnormality končatín, vady srdca a mnoho ďalšieho. 4D ultrazvuk je trojdimenzionálny obraz v reálnom čase.
Aké najčastejšie obavy majú ženy pred týmto typom vyšetrenia, a ako ich upokojujete?
Strach z možného poškodenia plodu – niektoré ženy sa obávajú, že ultrazvuk môže negatívne ovplyvniť vývoj plodu. Tento strach možno zmierniť vysvetlením, že ultrazvukové vyšetrenie je neinvazívne, využíva zvukové vlny a je považované za bezpečné pre matku aj plod.
Obava z odhalenia vývojových abnormalít. Ženy často trápia myšlienky, že vyšetrenie môže odhaliť vážne zdravotné problémy plodu. Včasné odhalenie potenciálnych problémov však umožňuje lekárom a rodičom naplánovať vhodnú starostlivosť, terapeutické postupy alebo dokonca chirurgické zákroky po pôrode i pred pôrodom, čo môže výrazne zlepšiť prognózu dieťaťa.
Okrem toho, včasná diagnostika dáva rodičom viac času emocionálne sa pripraviť na špecifické potreby dieťatka a vyhľadať potrebnú podporu.
V akých prípadoch odporúčate ďalšie alebo špecializované ultrazvukové vyšetrenia počas tehotenstva?
Špecializované ultrazvukové vyšetrenia sa odporúčajú hlavne rizikovým pacientkám, ktoré sa dlhodobo liečia na nejaké ochorenie, pacientkám s vekom nad 35 rokov (zvyšuje sa riziko genetického syndrómu u plodu), po užití nevhodných medikamentov, po opakovaných abortoch a pacientkam s pozitívnym triple testom v šesťnástom týždni tehotenstva.