V priebehu liečby neplodnosti chcú byť všetci pacienti čo možno najviac zdraví a fit. Zdravie sa však naplánovať nedá a môže sa stať, že vás počas IVF cyklu skolí napríklad chrípka. Potom je logické, že vás zaujíma, aké lieky smiete a nesmiete užívať počas IVF cyklu a po ňom.
Lieky, ktoré zvyknete bežne užívať pri prechladnutí, chrípke alebo inej nákaze, sa môže vzájomne ovplyvňovať s liekmi, ktoré sa používajú pri IVF – môžu si navzájom znižovať účinnosť, eventuálne by mohli viesť aj k zlej kvalite vajíčok, alebo aj inak nepriaznivo ovplyvniť výsledok liečby neplodnosti.
Zapamätajte si
Pokiaľ sa liek smie užívať v tehotenstve, pravdepodobne je jeho použitie bezpečné aj pri IVF.
To, že liek je „prírodný“, nemusí nutne znamenať, že je v poriadku, aby ste ho brali. O jeho užití sa poraďte so svojím lekárom. Napríklad je lepšie vyhnúť sa „moderným“ čínskym bylinkám. Existuje ich totiž mnoho rôznych druhov – niektoré z nich sú síce v poriadku, niektoré ale nie, a o niektorých toho nevieme toľko, aby sme si boli istí, že vám nemôžu pri IVF uškodiť. Radšej sa im teda vyhnite úplne, pokiaľ vám ich neodobrí priamo lekár, ktorý sa stará o vašu liečbu neplodnosti.
Čo na bolesť hlavy?
Nie, naozaj nemusíte trpieť bolesťami hlavy či inými bolesťami, pokojne si vezmite Panadol alebo Paralen. Vyhnite sa ale Aspirinu, Nurofenu, Aulinu a Ibalginu. Niekedy sa počas liečby neplodnosti síce predpisujú nízke dávky Aspirínu, ale rozhodne si ho neberte, pokiaľ vám to priamo neodporučí váš IVF špecialista.
A čo antibiotiká?
Je mnoho antibiotík, ktoré sú pre vás bezpečné. O ich výbere sa ale dôkladne poraďte so svojim gynekológom alebo lekárom, ktorý riadi váš IVF cyklus.
Váš lekárnik vám tiež môže poskytnúť mnoho cenných rád.
Ak ste našou pacientkou, stačí zavolať koordinátorkám IVF, ktoré vám od lekára zistia odpoveď. Alebo môžete využiť našu bezplatnú on-line poradňu.