Dobrý deň,chcel by som sa spýtať či je potrebná resp. či má význam z praktického a ekonomického pohľadu komplexná diagnostika
porúch mužskej plodnosti v špecializovanom centre? Mám veľmi zlý spermiogram,no pomocou iIVF už máme chlapčeka, no už aj ďalšie 4 neúspešne KET. Odporučil mi to urológ, no v centre na mňa hneď “vyvalili” množstvo potrebných vyšetrení za veľmi slušné  peniažky. Pravda je ale asi taká že manželka je asi o.k, ale ja nie. Naozaj neviem či ísť ešte aj týmto smerom?

Marián

Dobrý deň, z praktického hľadiska pred absolvovaním nového cyklu IVF má význam podrobné vyšetrenie spermiogramu vrátane morfológie spermií a tiež test integrity DNA. Jedná sa o špecializované vyšetrenie na zistenie percenta spermií s tzv fragmentovanou DNA. Podľa výsledku takéhoto vyšetrenia vieme potom doporučiť konkrétne metódy oplodňovania vajíčok v procese IVF. Do iných  vyšetrení by  som  sa  nepúšťala. Nakoľko ste mali viac vykultivovaných embryií, v ďalšom cykle IVF by ste mali zvážiť tzv. predimplantačnú genetickú diagnostiku embryií. Jedná sa o vyšetrenie genetickej výbavy embrya. Úspešnosť po vklade geneticky  vyšetreného embrya je značne vyššia. Pre podrobné informácie o celom procese je potrebné sa objednať na osobnú konzultáciu.

MUDr. Katarína Starovecká