Dobrý deň,
mám 36 rokov, 1 pôrod za sebou a kvôli silnému krvácaniu počas menzes mi gynekológ nasadil Duphaston aspoň na 6 mesiacov. Menzes sa mi po tehotenstve skrátil zo 6 dní na 2,5 dňa a jeden deň je krvácanie silnejšie aj so zrazeninami. Od pôrodu mám zvýšené diméry 0,70 (už 4 roky). Chcem sa nechať zaočkovať proti covidu, ale nebude vadiť ten Duphaston a zvýšené diméry? Inak pri preventívke mi bol zistený zvýšený cukor a to hodnota 6,30, pritom nič sladké nejedávam okrem ovocia. Gynekológ mi predtým tvrdil, že mám PCO, terajší zas, že nemám PCO. Môže mať ten zvýšený cukor súvis s hormónmi alebo s metabolizmom? Menštruáciu mám pravidelnú, výška 163 cm, váha 59 kg. V 11/2020 som absolvovala kyret, lebo mi gynekológ nameral výšku sliznice 20 mm pred menzesom, ale výsledok histológie bol v poriadku. Ale silné menštruácie začali až po kyrete. Stačí tú menštruáciu riešiť tým Duphastonom? Je možné, že vekom ten progesterón klesá? Mojej mame začala vynechávať menštruácia v 42. roku a v 45. roku ju stratila úplne.
Ďakujem
Zuzana
Dobrý deň pani Zuzana,
dávate mi viac otázok, tak sa pokúsim na nich postupne odpovedať. Predpokladám, že Vás najviac trápi silné krvácanie. To je možné riešiť hormonálnou liečbou, avšak neuvádzate, či chcete otehotnieť. Ak áno tak doporučujem objednať sa na vyšetrenie do niektorej z našich pobočiek, aby sme Váš problém mohli riešiť komplexne. Ak nie, bolo by vhodné uvažovať o gestagénnej liečbe. Gynekológ Vám predpísal Duphaston s čím súhlasím, avšak efektívnejšia je liečba pomocou vnútromaternicového telieska s hormónom Levonorgestrelom, ktorý sa uvoľňuje do maternice a tým bráni nadmernému rastu sliznice. Zaočkovať sa pri Duphastone môžete bez problémov.
K ďalšej vašej otázke – či máte alebo nemáte PCO – toto je možné stanoviť kombináciou výsledkov z hormonálneho profilu a UZ vyšetrenia. Spravidla by mali byť v hormonálnom profile znaky ako zvýšený testosterón, zvýšený LH a AMH hormón. Časté sú poruchy cyklu v zmysle predĺženia a poruchy ovulácie. Z klinických prejavov ženy mávajú nadmerné ochlpenie a mastnejšiu pleť, čo súvisí s nadbytkom mužského hormónu. U niektorých sa stretávame s poruchou metabolizmu cukrov. Vzhľadom na Váš zvýšený cukor Vám doporučujem diabetologické vyšetrenie. Ak by ste mali záujem o podrobnejšie riešenie Vášho problému, je možnosť prísť aj na gynekologické vyšetrenie či konzultáciu.
MUDr. Katarína Starovecká
Gynekológ