Dobrý deň, od 11-tich rokov mám nepravidelnú menštruáciu a teraz mám 20 rokov. Dva roky chodím ku gynekológovi dal mi Duphaston a
keďže sa snažíme s priateľom o bábätko aj Inofolic. Keď som bola na posledy pri gynekológovi, povedal mi, že mám PCOS. Ako som to mohla dostať? Alebo je to možné že to mám od začiatku a prišiel na to len teraz? Môžem byť tehotná? Začala som brať aj včeliu materskú kašičku, môžem to brať s Duphastonom?

Katarína

Dobrý deň, PCOS alebo hyperandrogénny syndróm je hormonálne – metabolická  porucha prejavujúca  sa  nepravidelnou  menštruáciou, určitými hormonálnymi odchýlkami a anovuláciou. Ak sa snažíte otehotnieť, požiadajte svojho gynekológa o kontrolu prebiehania ovulácie. Ide o tzv. folikulometrické vyšetrenie, ktoré sa robí cca na 14. deň cyklu, prípadne o pár dní neskôr ak máte dlhé cykly. Ak sa zistí, že ovuláciu nemáte, je potrebná hormonálna liečba. V prípade záujmu je možné takéto vyšetrenie aj následnú liečbu absolvovať v našom  zariadení. Potrebná je úvodná konzultácia s vyšetrením spermiogramu partnera a vašim ultrazvukovým vyšetrením. Termín aj bližšie informácie Vám dá naša recepcia.

MUDr. Katarína Starovecká