Obavy pri príprave pred IVF

Dobrý deň,

bolo by možné získať zoznam liekov, ktoré sa musia brať pred/počas a po IVF? Predpisujú sa rôzne lieky rôznym pacientom v rôznych dávkach?

Keď sa lieky dávkujú správne, koľko vajíčok sa môže získať, ak ultrazvuk pred liečbou ukázal 16 vajíčok a akú máte skúsenosť s počtom vajíčok v ideálnom M2 stave pri IVF pri takomto počte?

Môžu genetické poruchy vznikať práve tým, že vajíčka hormonálne zrejú pri užívaní liekov? Nie je odber bunky z embrya v 5.-6. dni zásah do delenia?

Zamrazujete vajíčka v 5.-6. dni pred transferom? Môžete mi, prosím, povedať v akej teplote sa kultivujú?

Ďakujem

Ivana

Dobrý deň pani Ivana,

úspešnosť IVF, čiže umelého oplodnenia závisí od viacerých faktorov – veku pacientky, stavu vaječníkov, štítnej žľazy a podmozgovej žľazy – hypofýzy… Samozrejme aj ochorenia môžu ovplyvňovať dozrievanie vajíčok, ako endometrióza, alebo protilátky proti vaječníkom alebo vajíčkam. 

Taktiež postupy jednotlivých centier asistovanej reprodukcie sa líšia a používajú sa rôzne kombinácie hormonálnych preparátov a aj rôzne stimulačné protokoly. 

Stimulačný protokol určujeme podľa veku, stavu vaječníkov, váhy, prípadne aj podľa odsledovanej reakcie na hormonálne lieky v minulosti. 

Áno, hladina AMH a počet folikulov vie predpovedať približný počet, ale dôležitá je aj ich veľkosť a samotná reakcia na liečbu, pretože konečný zisk MII, čiže zrelých kvalitných vajíčok môže byť 2/3, 1/2, alebo aj 1/3 z celkového počtu. Pacientku treba dôkladne monitorovať počas stimulácie odbermi krvi a ultrazvukom – minimálne 3x a to zvyšuje pravdepodobnosť, že zrelých vajíčok bude viac. 

Embryá kultivujeme pri teplote cca 37°C, čiže podobne ako v tele ženy a minimálne 5 dní, do štádia kvalitnej blastocysty. Dôležitá je aj kvalita inkubátora a použitie správnych kultivačných médií. 

Biopsia embryí je bezpečná pokiaľ sa vykonáva správne. 

Riziko vzniku genetickej, čiže vrodenej vývojovej vady embrya, skôr súvisí s genetickou záťažou v rodine ženy a jej vekom, čím starší pacienti tým je riziko vyššie. 

Ak máte záujem, objednajte sa na konzultáciu, kde Vám všetko a konkrétne podľa Vašich údajov rád vysvetlím. 

Pripájam kontaktné údaje našich kliník:

Sanatórium Helios v Martine

tel. 043/4271201

mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios Bratislava

tel. 02/ 492 080 19

mail.  info@sanatoriumheliosba.sk

Sanatórium Helios v Košiciach

tel. 055/2420200

mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica

tel. 048/4700733

mail. info@sanatoriumheliosbb.sk

alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke.

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore