Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aký býva postup v našej situácii. S plodnosťou nemáme problém… Problém je, že prvé dieťa ma vážne genetické postihnutie de novo. Druhé, syn, má síce menšiu, ale tiež genetickú chybu – a tá sa ukázala ako zdedená po mne (u žien sa neprejavuje).
Posledné dieťa by sme chceli konečne zdravé. Ale keďže mám tú chybu, ktorá trápi syna, šanca na zdravé dieťa je len 50% (ani dcére nechceme posúvať takýto problém – iba 50/50 šanca na zdravého syna).
IVF zvažujeme kvôli predídeniu genetickým poruchám. Prosím, aké sú možnosti genetického screeningu? Je možné u všetkých embryí spraviť pred transferom aj kompletnú gen. kontrolu – array/…? (už sa nechceme spoliehať na to, že bábätko nemá to, čo už naše deti majú, “tak bude asi zdravé”). A aký je v takom prípade postup, koľko to približne trvá, atď.?
Vopred vďaka za odpoveď.

Katarína

Dobrý deň Katarína,

v prvom rade by sme potrebovali vedieť viac o Vašom nosičstve konkrétneho genetického ochorenia /kópiu genetického vyšetrenia Vás aj detí/. Doporučujem preto osobnú konzultáciu, keďže  rozsah požadovaných informácií presahuje možnosti tejto diskusie.

Vo všeobecnosti by sme to vyšetriť pravdepodobne vedeli, ale takéto prípady vždy konzultujeme aj s našim genetikom.

pre objednanie použite nasledujúce kontakty.

Sanatórium Helios v Martine
tel. 043/4271201 mob. 0918 702 986
mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios v Košiciach
tel. 055/2420200 mob. 0903 464 643
mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica
tel.048/4700733 mob. 0911 551 234
mail. info@sanatoriumheliosbb.sk
alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke.

MUDr. Katarína Starovecká