Schudnúť kvôli počatiu?

Aká je súvislosť medzi zvýšenou telesnou hmotnosťou a plodnosťou? Väčšina ľudí vie o súvislosti medzi nadváhou alebo obezitou a zvýšeným rizikom chronických ochorení, ako sú ochorenia srdca a diabetes, neustále sa o nich píše. Oveľa zriedkavejšie sa však hovorí o tom, že nadváha, a to u oboch partnerov, má súčasne významný dopad na prirodzené počatie.

Prečo je nadváha takým dôležitým faktorom a môže zapríčiňovať, že neotehotniete?

Nadváha nielenže zmenšuje šance páru na prirodzené počatie, znamená tiež menšiu pravdepodobnosť úspechu pri prípadnej liečbe neplodnosti ako je IVF. Preto, ak sa vás vyššia hmotnosť týka, mali by ste najskôr prehodnotiť svoje stravovanie, aby ste vo svojej snahe o počatie dosiahli vytúžený cieľ. Samozrejme rovnaké odporúčanie platí aj s ohľadom na zlepšenie vášho celkového zdravotného stavu a na priebeh prípadného tehotenstva.

„Obezita môže zapríčiniť problémy od počatia až k pôrodu,“ hovorí Dr. Antony Lighten, špecialista na plodnosť kliniky Genea. „Nezdravá hmotnosť ako u žien, tak u mužov, môže mať zlý vplyv na plodnosť a predlžovať dobu, ktorá trvá, než žena otehotnie.“

Zdravou výživou môžete zvýšiť svoju plodnosť

Nadváha vedie v priebehu tehotenstva často až k nepríjemným komplikáciám zahrňujúcim tehotenskú cukrovku, zvýšené riziko potratu, predčasný pôrod, vrodené chyby a komplikácie pri pôrode.

Keď má žena nadváhu, môže to vážne narúšať jej schopnosť počať dieťa. Tým hlavným negatívnym účinkom nadváhy na ženskou plodnosť je fakt, že v jej dôsledku dochádza k zlyhaniu ovulácie – odborne k anovulácii.

Okrem toho existuje ešte celý rad ďalších, aj keď o niečo miernejších metabolických účinkov, ktoré v tele nastávajú v dôsledku zvýšeného inzulínu. V reči čísel: Ženy, ktoré majú Body Mass Index (BMI) 25-30, majú o 50 percent väčšiu pravdepodobnosť, že sa ich bude týkať neplodnosť v dôsledku anovulácie, než ženy s normálnym BMI.

Pravdepodobnosť anovulácie je u žien s BMI nad 30 zvýšená na 300 percent. V tejto súvislosti býva miera úspešnosti IVF znížená až o 25 percent u obéznych pacientov a o 50 percent u veľmi obéznych pacientov.

Čo znamená môj BMI?

BMI – teda Body Mass Index, sa vypočíta z vašej hmotnosti a výšky, ide o jeden zo spôsobov ako určiť množstvo telesného tuku v tele. Môžete použiť našu BMI kalkulačku na tomto odkaze: https://www.adc.sk/kalkulacky/bmi

Pre mužov aj pre ženy platí, že BMI:

• nad 30 sa považuje za obezitu,

• medzi 25 a 29,9 sa považuje za nadváhu,

• medzi 18,5 a 24,9 je považované za zdravý BMI a

• hodnoty pod 18,5 sú považované za podváhu.

Dobré správy

Redukcia váhy spravidla prispieva k zvýšeniu šance na počatie a zmenšuje sa riziko prípadných komplikácií v tehotenstve.

U približne 90 % žien s nadváhou sa ovulácia obnoví už vtedy, keď schudnú 5% svojej pôvodnej váhy a 30 % z nich otehotnie prirodzenou cestou. V prípade veľmi obéznych žien to znamená vyšší podiel otehotnení, než možno dosiahnuť v jednom IVF cykle. Miera úspešnosti IVF a ďalšie formy asistovanej reprodukcie sa pri redukcii váhy tiež výrazne zlepšujú.

Dobrou správou je, že úbytok hmotnosti sám o sebe môže byť efektívnou liečbou neplodnosti a mnoho z našich pacientiek otehotnie prirodzene potom, čo sa zamerajú na svoju stravu a snažia sa viac cvičiť.

Ako postupovať?

V Sanatóriu Helios nájdeme najvhodnejší spôsob liečby na mieru pre každú pacientku. Náš odborný tím je Vám k dispozícii v štyroch mestách na Slovensku – v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a v Košiciach. Pre objednanie nepotrebujete výmenný lístok, stačí sa objednať.

Kontaktujte nás

Kontaktní formulár
O akú službu máte záujem?
objednat sa
Návrat hore