V tomto rozhovore si priblížime odborné skúsenosti Zuzany Kopáčikovej, prvej fertility a IVF špecialistky na Slovensku. Od roku 2013 sa venuje pomoci ženám, aby obnovili svoj cyklus, zlepšili plodnosť a našli cestu k zdravému tehotenstvu. Spolu s ňou zistíme, čo je pre vaše telo dôležité, a prečo je jej práca taká významná pre mnohé ženy túžiace po materstve.
Čo Vás priviedlo k tomu, aby ste sa stali špecialistkou na plodnosť a IVF?
Bol to postupný vývoj. Už na vysokej škole som s zaujímala o ženské témy, menštruačné a reprodukčné zdravie a tento záujem postupne prerástol do profesionálneho záujmu.
- Ako vyzerala Vaša cesta v tejto oblasti a čo bolo pre Vás najväčšou výzvou?
Vďaka tomu, že som absolvovala aj ICF certifikovaný koučovací výcvik a štúdium výživy, tak som získala ďalší rozmer ako cielene pracovať so ženami (pármi), ktoré sa pripravujú na otehotnenie. Aj keď profesionálne sa tejto oblasti venujem už od roku 2013, tak stále je čo zlepšovať. Výzvou je napríklad všetky tieto poznatky poskladať tak, aby boli čo najviac využiteľné pre moje klientky.
- Ako vnímate pokrok v oblasti asistovanej reprodukcie za posledné roky?
Tak ja to vnímam cez niekoľko oblastí. Určite veľkým bonusom sú nové technológie, napríklad genetické testovanie embryí, ktoré umožňujú identifikáciu genetických abnormalít ešte pred implantáciou, ale aj zlepšenie IVF techník, rozvoj personalizovanej medicíny. Dôležitým faktorom je aj zlepšenie prístupnosti k asistovanej reprodukcie, napríklad cez pokrytie nákladov zdravotnými poisťovňami, ale dôležitým bodom je aj zvýšenia povedomia o asistovanej reprodukcii a osveta v tejto oblasti.
Môžete nám priblížiť, aké kurzy a programy ponúkate na obnovu cyklu a plodnosti?
Aktuálne sú to tri základné online programy:
- Výživa pre menštruačný cyklus – podpora pre ženy, ktoré napríklad trpia endometriózou, PCOS, PMS.
- Príprava na otehotnenie – systematická výživová príprava pre budúce mamičky, páry.
- Príprava na asistovanú reprodukciu – systematický program pre páry – výživa a psychická podpora.
Pripravujem ďalšie online programy a online kurzy, ktoré budú reagovať na ďalšie témy a oblasti.
Aké sú najčastejšie traumatizujúce zážitky, s ktorými sa ženy stretávajú a ktoré môžu brániť otehotneniu?
Môže ísť o niekoľko oblastí. Tak napríklad minulé sexuálne traumy. Zážitky sexuálneho zneužívania alebo násilia môžu viesť k psychickým blokom. Strata blízkeho človeka, smútenie po strate dieťaťa. Trauma z neúspešných pokusov o otehotnenie. Trauma z nenaplnenia rodinných, kultúrnych očakávaní. Ale často nejde ani o traumu, ale o stres. Otehotneniu môže brániť, napríklad aj chronický stres – pracovný, vzťahový alebo často prehliadaný nutričný stres.
Ako vyzerá proces fertility koučingu a ako pomáha ženám a párom?
Môj prístup je hlavne o kvalite životného štýlu, ako sú každodenné návyky, zvyky, stereotypy, ako je spôsob stravovania, čas kedy jeme a čo jeme, kedy chodíme spať, ako sa vieme vysporiadať so stresom, ako reagujeme keď sme unavení, aký máme pitný režim, ako sa staráme po fyzickej a emočnej stránke o svoje telo. Pracujem s klientkami, ktoré potrebujú upraviť svoju váhu, pretože trpia napríklad nadváhou alebo podváhou.
Pretože plodnosť si dokážeme podporiť aj takým spôsobom, že máme primeranú váhu. Každodenné zvyky a návyky, práca so stresom sú jedná oblasť druhou oblasťou je, že pomáham klientkam spoznať ich menštruačný cyklus, plodné a neplodné dni, ovuláciu, ale aj typ hormonálneho fungovania a dávam im tipy ako pomocou svojpomocných stratégií, každodenných aktivít si dokážu podporiť svoj menštruačný cyklus a hormonálnu rovnováhu.
Čo všetko zahŕňa príprava na IVF, ktorú poskytujete?
Samozrejme u každej klientky je to trochu iné. Každá má trošku inú situáciu, nie je možné povedať jeden konkrétny návod. Pre mňa je dôležité vedieť, aká konkrétna situácia ju priviedla k asistovanej reprodukcii a potom sa snažím navrhnúť pre ňu konkrétne kroky, ktoré jej pomôžu zvýšiť šance na otehotnenie. Ale jeden všeobecný krok platí pre všetky klientky, a to začať sa pripravovať na celý IVF proces niekoľko mesiacov pred samotným výkonom.
Je dôležité si upraviť stravu, životný štýl, tak aby telo a aj myseľ boli oddýchnuté a pripravené. Toto je veľmi dôležitým východiskom pre úspešný výsledok. A je jedno, či žena absolvuje jednoduchšiu alebo zložitejšiu formu asistovanej reprodukcie.
Aké potraviny a diéty odporúčate ženám pre bezbolestný menštruačný cyklus a zlepšenie hormonálneho systému?
K hlavným odporúčaniam určite patrí: pravidelné stravovanie, pravidelný a výdatný spánok, kvalitný oddych, mať balans medzi prácou a oddychom, kvalitný pitný režim. Pridávať do stravy komplexné a kvalitné sacharidy, kvalitné bielkoviny a zdravé tuky. Dostatočne, kvalitne a pestro sa stravovať. Zaradiť do každodenných aktivít primeraný šport. Upozorňujem primeraný, pretože veľa žien považuje krátku prechádzku za dostačujúcu alebo iné idú zas do extrému a cvičia päťkrát – šesťkrát týždenne intenzívne cvičenie. Ani jedno ani druhé nie je samozrejme dobre nastavené.
Môžete nám povedať viac o Vašom ebooku „Ako úspešne na IVF“ a aké rady obsahuje?
Ebook je napísaný prístupným jazykom a vysvetľuje ako sa pripraviť na asistovanú reprodukciu, ako prebieha asistovaná reprodukcia, na čo si v procese prípravy dávať pozor. Ukáže aj pohľad do „zákulisia“, ako IVF ovplyvní bežný život, čo všetko sa treba spýtať svojho IVF lekára, ako zvládnuť čakanie na dve čiarky alebo ako prekonať nezdar a pokračovať ďalej. Je toho tam samozrejme oveľa viac. Obsahuje najčastejšie témy, ktoré preberám so svojimi klientkami na konzultáciách.
Ktoré zo 14 tajomstiev na podporu úspešnosti IVF považujete za najdôležitejšie?
Mám dve najdôležitejšie tajomstvá. Prvým veľkým tajomstvom je začať s prípravou na asistovanou reprodukciou skôr, niekoľko mesiacov pred plánovaným výkonom. Mnoho žien – párov žijú veľmi vyčerpávajúcim životným štýlom, v takom prípade je dôležité naučiť sa spomaliť, znížiť pracovné tempo, relaxovať, pravidelne sa stravovať, dopriať si pohyb, pracovať so svojimi strachmi, emóciami. A druhým je nebáť sa vyhľadať špecializované pracovisko, ktoré dokáže urobiť podrobné vyšetrenia a zistiť možné príčiny, či už na strane ženy alebo muža.
Aké sú najčastejšie otázky alebo obavy, ktoré majú páry, ktoré sa pripravujú na IVF?
K základným otázkam patrí, ako prebieha IVF, ako sa budem cítiť počas hormonálnej stimulácie, ako mi to naruší bežný život, koľko času musím venovať celej príprave. Ale často na konzultáciách riešim aj etické otázky alebo ako povedať rodine, blízkym, že chodím do centra asistovanej reprodukcie. Ako odpovedať na časté otázky, prečo neprichádza k tehotenstvu. Ako sa vysporiadať s vlastnou alebo partnerovou neplodnosťou.
Ako hodnotíte dlhoročné skúsenosti Sanatória Helios a ich vplyv na úspešnosť liečby neplodnosti?
Je to obdivuhodný prístup, výsledky hovoria za všetko.
Aké sú Vaše plány do budúcnosti v oblasti fertility a IVF? Chystáte nejaké nové projekty alebo spolupráce?
Táto oblasť je veľmi dynamická, prichádzajú nové poznatky, vychádzajú nové štúdie a to všetko samozrejme sa snažím aplikovať do svojej praxe. Pripravujem ďalšie online vzdelávanie, ktoré bude cielené zámerné na konkrétnejšie potreby mojich klientov.
Čo by ste odporučili ženám a párom, ktorí práve začínajú uvažovať o asistovanej reprodukcii a cítia sa neistí alebo vystrašení?
Je to prirodzené mať obavy, pretože ide o úplne novú skúsenosť, ktorú naši starí rodičia, naši rodičia nepoznali. Dobrým prístupom je získať maximum informácií, pretože veľa ľudí má skreslené predstavy o tom, ako funguje asistovaná reprodukcia a informovanosťou sa dokáže veľa pochybností a strachov vyjasniť. Ďalším dobrým tipom je nájsť si podporu, či uč v rodine, blízkach alebo v podobe IVF kouča, ktorý dokáže nezaujato reagovať, podporiť a motivovať.
A posledným tipom je nájsť si dobrú kliniku asistovanej reprodukcie, ktorá má komplexný, dlhoročný a profesionálny prístup, v ktorej IVF lekári dokážu odborne a ľudsky reagovať a takou klinikou je určite Sanatórium Helios.