Syndróm polycystických vaječníkov a jeho vplyv na plodnosť

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, ako vplýva syndróm polycystických vaječníkov na otehotnenie, keď viem, že ovulujem (gynekológ mi spravil folikulometriu) a aj napriek tomu už rok nič.

Predchádzajúci gynekológ mi za 5 rokov pravidelných preventívnych kontrol nikdy nepovedal, že mám tento syndróm, až keď som ho zmenila, dozvěděla som sa o tomto probléme. Je možné že by to tam nevidel?

Ďakujem

Andrea

Dobrý deň pani Andrea,

syndróm polycystických vaječníkov je skôr diagnóza, ktorá sa určuje ultrazvukom a odberom krvi, kde tzv. folikulometriou zistíme vysoký počet malých folikulov (zvyčajne spolu nad 12) na každom vaječníku a odberom krvi hladinu AMH nad 7ng/ml. Čím je folikulov viac a čím je vyššia hladina AMH tým ťažší stupeň PCOS pacientka má a tým častejšie ovulácia neprebieha. Často gynekológovia túto tzv. ultrazvukovú diagnózu zamieňajú za hyperandrogénny stav organizmu, kde sú zvýšené hladiny mužských hormónov, ale vaječníky na ultrazvuku vyzerajú úplne normálne. To, že lekár pri folikulometrii zistí rastúci dominantný folikul, ešte neznamená, že vajíčko dozrieva správne, a že sa do vajíčkovodu uvoľní po „prasknutí“ vajíčko schopné oplodnenia. Treba to hodnotiť komplexne. Samozrejme vo Vašom prípade môže byť aj úplne iná príčina neplodnosti. Preto Vám odporúčam objednať sa na vyšetrenie na komplexné vyšetrenie všetkých príčin neplodnosti na ambulancii centra asistovanej reprodukcie, kde Vás vyšetrí lekár, ktorý má skúsenosti s diagnostikou a liečbou neplodnosti

Pripájam kontakty na naše kliniky Sanatória Helios:

Sanatórium Helios v Martine

tel. 043/4271201

mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios Bratislava

tel. 02/ 492 080 19

mail.  info@sanatoriumheliosba.sk

Sanatórium Helios v Košiciach

tel. 055/2420200

mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica

tel. 048/4700733

mail. info@sanatoriumheliosbb.sk

alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke.

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore