Snaha o tehotenstvo pri PCO

Dobrý deň,

s priateľom sa snažíme o bábätko. Avšak mám PCOS, kedy je moja ovulácia nepravidelná. Pán doktor mi preto predpísal Progestanelle, ktorý mám užívať 14 dní a potom následne vysadiť. Nie je mi však jasné ako postupovať s pohlavným stykom, aby nastalo prípadné otehotnenie. Treba to skúšať každý deň tých 14 dní kedy Progestanelle užívam, alebo až po jeho vysadení?

Martina

Dobrý deň pani Martina,

pri syndróme PCO, čiže tzv. syndróme polycystických vaječníkov, veľmi často nedochádza k dozrievaniu a uvoľneniu vajíčka, čiže ovulácii. Ak ovulácia neprebehne, často mešká menštruácia, pretože je nedostatok hormónu progesterón a práve náhradu tohto hormónu rieši užívanie Progestanelle. To znamená, že Progestanelle Vám nezabezpečí ovuláciu, teda uvoľnenie vajíčka, len zabezpečí, že menštruácia sa dostaví. Doporučujem Vám odsledovať menštruačné cykly odborníkom v reprodukčnej medicíne, ideálne cestou centra asistovanej reprodukcie, ktorý určí ako často Vám ovulácia neprebehne, prípadne ktorý deň cyklu prebieha. Progestanelle sa nesmie užívať pred ovuláciou pretože to môže narušiť dozrievanie vajíčka. Pohlavný styk sa má časovať ideálne 1-2 dni pred a po ovulácii a Progestanelle užívať na podporu „uhniezdenia“ oplodneného vajíčka až minimálne 1 deň po ovulácii. 

Ak je syndróm PCO ťažšieho stupňa a ovulácia nepriebeha je potrebná úplne iná liečba na stimuláciu vaječníkov. Ak sa o tehotenstvo snažíte dlhšiu dobu, je na mieste pátrať aj po iných príčinách neplodnosti, pretože PCO nemusí byť jediným problémom.

Viac informácií sa dozviete aj tu:

Anovulácia

S pozdravom

 

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore