Opakujúca sa cysta na vaječníku

Dobrý deň,

chodím na reprodukčnú kliniku kvôli IVF. Ešte pred začatím stimulácie mi bola zistená folikulárna cysta (36mm), nezmizla ani po hormonálnej liečbe, tak som musela ísť na punkciu. Tekutinu mi odsali, výsledky boli OK (tekutina bola číra). Následne som čakala na menštruáciu, či sa kolabujúci folikul po punkcii vyplaví. Bola som na kontrole, avšak opätovne sa naplnil tekutinou, t. č. má 26mm. Prosím Vás, viete mi vysvetliť, prečo sa opäť naplnil? Ako sa ho zbaviť, aby som mohla ísť do stimulácie?

Ďakujem pekne za odpoveď.

Katarína

Dobrý deň pani Katarína,

je ťažké vyjadriť sa k Vášmu problému, ak som Vás osobne nevyšetril a nepoznám Vašu anamnézu a výsledky vyšetrení. Zvyčajne postupujeme obdobne. IVF stimuláciu a odber vajíčok je možné realizovať aj keď je prítomná cysta, je však podstatné, aby hladiny hormónov z krvi boli v poriadku a nenarúšali správne dozrievanie vajíčok. Cystu je potom možné odsať spolu s ostatnými folikulmi v deň odberu vajíčok. Ak nie je hormonálny profil priaznivý pre začatie stimulácie, treba najskôr nasadiť správnu hormonálnu liečbu. 

Ak máte záujem môžete sa objednať u nás na konzultáciu a kontrolné ultrazvukové vyšetrenie. Pripájam kontaktné údaje našich kliník:

Sanatórium Helios v Martine

tel. 043/4271201

mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios Bratislava

tel. 02/ 492 080 19

mail.  info@sanatoriumheliosba.sk

Sanatórium Helios v Košiciach

tel. 055/2420200

mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica

tel. 048/4700733

mail. info@sanatoriumheliosbb.sk

alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke.

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore