Môžu sa vajíčkovody stať vekom nepriechodnými?

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o zodpovedanie mojej otázky.

Mám 43 rokov a pred 20 rokmi som podstúpila laparoskopiu – či mám priechodné vajíčkovody. Výsledok bol, že som v poriadku a vajíčkovody mám priechodné. Doposiaľ nemám deti a s mojim súčasným partnerom sa rok pokúšame o bábätko, no nedarí sa nám. Chcela by som vedieť, či sa vajíčkovody môžu časom alebo vekom stať nepriechodnými. Partner je v poriadku, tak hľadáme dôvody, prečo sa nám nedarí.

Ďakujem pekne za odpoveď.

Laura

Dobrý deň pani Laura,

úvodom Vám zodpoviem vašu  prvú otázku – vajíčkovody sa samozrejme môžu časom upchať. Toto nesúvisí s vekom, ale s prekonaním rôznych zápalov, operácií alebo ochorením, ktoré voláme endometrióza. Aby som Vám povedala aká je pravdepodobnosť, že ich vy máte upchaté, musela by som Vám urobiť aspoň ultrazvukové vyšetrenie.

Avšak chcem Vás zároveň upozorniť, že táto otázka ohľadom priechodnosti je už aktuálne nepodstatná.

Myslím tým, že ak sa so svojim súčasným partnerom snažíte otehotnieť neúspešne viac ako 6 mesiacov a máte, ako uvádzate, 43 rokov, mali by ste čo najskôr začať s komplexným vyšetrením a konzultáciou v niektorom z centier na liečbu neplodnosti. U žien po 35. roku života dochádza ku klesaniu vaječníkovej rezervy /akémusi ubúdaniu vajíčok/. A preto aj u inak zdravej ženy, ktorá pravidelne menštruuje a nemá žiadne gynekologické ťažkosti, je prirodzená šanca na otehotnenie každý mesiac cca 5%. Týmto Vás určite nechcem vyplašiť, ale poradiť, aby ste sa objednali na osobnú konzultáciu. Pripájam kontakty na naše kliniky:

Sanatórium Helios v Martine

tel. 043/4271201 mob. 0918 702 986

mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios v Košiciach

tel. 055/2420200 mob. 0903 464 643

mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica

tel.048/4700733 mob. 0911 551 234

mail. info@sanatoriumheliosbb.sk

alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke.

objednat sa
Návrat hore