V súčasnej dobe sa čoraz častejšie stretávame s trendom odkladania rodičovstva na neskorší vek. Mnohé páry sa najprv sústredia na budovanie kariéry, finančnú stabilitu a osobný rozvoj. Prvé tehotenstvo po štyridsiatke však prináša so sebou nielen radosť, ale aj viaceré výzvy a riziká, o ktorých by si mal byť každý vedomý.
„Vidíme, že spoločnosť ide v zmysle plodnosti opačným smerom, ako by mala ísť. Posúva sa nám vek plánovania prvého tehotenstva a mnohé páry deti ani neplánujú. Potom nám prichádzajú páry v neskoršom veku, kedy je prirodzená plodnosť už výrazne znížená a šance na otehotnenie sú nízke. Snažíme sa preto apelovať na ľudí a hlavne na ženy, aby neodkladali tehotenstvo do neskoršieho veku a mali deti skôr,“ upozorňuje MUDr. Peter Krajkovič, odborník na reprodukčnú medicínu zo Sanatória Helios.
Plodnosť a biologické hodiny – čo sa mení po 40-ke?
Plodnosť žien je prirodzene najvyššia medzi 20. až 30. rokom života. Po tridsiatke začína pomaly klesať a po štyridsiatke sa tento pokles výrazne zrýchľuje. Klesá nielen počet vajíčok, ale predovšetkým ich kvalita, čo môže viesť k problémom s otehotnením, častejším potratom a zvýšenému riziku genetických abnormalít, ako je napríklad Downov syndróm.
U mužov je síce pokles plodnosti pomalší, no po 40. roku života môže klesnúť kvalita spermií, čo sa prejavuje zníženou pohyblivosťou a vyšším rizikom genetických mutácií. Preto je dôležité, aby aj muži dbali na zdravý životný štýl a pravidelné kontroly.
Nástrahy a zdravotné riziká spojené s tehotenstvom vo vyššom veku
Tehotenstvo po štyridsiatke je považované za rizikové, pretože so sebou nesie vyššiu pravdepodobnosť:
- Gestačného diabetu – hormonálne zmeny môžu spôsobiť problémy s metabolizmom cukrov.
- Vysokého krvného tlaku – preťaženie organizmu môže viesť k preeklampsii a ďalším komplikáciám.
- Potratu a predčasného pôrodu – vyšší vek zvyšuje riziko spontánneho potratu alebo predčasného pôrodu.
- Genetických abnormalít – vyšší vek matky zvyšuje pravdepodobnosť chromozomálnych porúch u dieťaťa.
Možnosti liečby a riešenia pre páry po 40-tke
Ak sa páru nedarí otehotnieť prirodzene, dnes už existuje množstvo riešení, ktoré im môžu pomôcť. Medzi najčastejšie metódy patria:
- IVF (In vitro fertilizácia) – oplodnenie vajíčka mimo tela ženy a následný transfer embrya do maternice.
- Darcovstvo vajíčok a spermií – vhodná alternatíva pre páry, u ktorých je kvalita vlastných gamét nedostatočná.
- Kryokonzervácia vajíčok – čoraz viac žien si necháva zmraziť svoje vajíčka v mladšom veku, aby ich mohli využiť neskôr.
- Preimplantačná genetická diagnostika (PGT) – umožňuje výber zdravých embryí bez genetických abnormalít, čím sa zvyšuje šanca na zdravé tehotenstvo.
Ako podporiť plodnosť vo vyššom veku?
Ak sa rozhodnete pre rodičovstvo po štyridsiatke, je dôležité dbať na niekoľko zásad:
- Zdravý životný štýl – vyvážená strava bohatá na vitamíny (najmä kyselinu listovú), dostatok pohybu a eliminácia stresu.
- Pravidelné lekárske prehliadky – včasná diagnostika možných problémov môže významne zvýšiť šance na úspešné tehotenstvo.
- Obmedzenie škodlivých vplyvov – fajčenie, alkohol či nadmerná konzumácia kofeínu môžu negatívne ovplyvniť plodnosť.
- Psychická pohoda – stres a úzkosť môžu negatívne ovplyvniť hormonálnu rovnováhu a ovuláciu.
Kedy zbystriť pozornosť a vyhľadať odborníka?
Ak sa snažíte otehotnieť viac ako šesť mesiacov bez úspechu, je načase vyhľadať odborníka na reprodukčnú medicínu. V Sanatóriu Helios ponúkame bezplatné konzultácie, kde vám skúsení odborníci poradia a navrhnú individuálny plán liečby prispôsobený vašim potrebám.
Moderná medicína dnes ponúka množstvo riešení pre páry, ktoré sa rozhodnú založiť si rodinu neskôr. Dôležité je však mať na pamäti, že čas hrá v otázke plodnosti kľúčovú úlohu a plánovanie rodičovstva je téma, ktorú by sme nemali odkladať.
Ak zvažujete založenie rodiny po štyridsiatke alebo sa chcete dozvedieť viac o možnostiach liečby neplodnosti, navštívte naše reprodukčné centrum Sanatórium Helios, kde vám radi poskytneme odborné poradenstvo a podporu na vašej ceste k rodičovstvu.