Vracanie v tehotenstve a missed abort

Dobrý deň,

chcem sa spýtať čo mohlo byť príčinou missed abort v 9tt. Otehotnela som po IVF. Od 6. týždňa som vracala 3 – 5 x denne. Schudla som 6 kg v priebehu 3 týždňov. Mohla byť príčina v tom, že sa mi nedalo plnohodnotne prijímať potravu ani tekutiny? Zo všetkého som vracala aj po užití Torecanu, aj z vody. Taktiež sa chcem spýtať, či mi prípadne viete poradiť ako postupovať v takomto prípade aj do budúcna, aby som predišla ďalším komplikáciám. Treba ísť v budúcnosti v takomto prípade do nemocnice?

Monika

Dobrý deň pani Monika,

je možné, že ťažká hypereméza – nadmerné zvracanie v tehotenstve pri tzv. až rozvrate metabolizmu ženy, môže ovplyvniť vývoj plodu v maternici. Ale nemusela to byť príčina potratu. Zvyčajne má tzv. zamlčaný potrat hematologickú alebo genetickú príčinu. Doporučil by som Vám hematologické vyšetrenie na vylúčenie vrodene získanej zvýšenej náchylnosti na zrážanie krvi a určite sa treba zamerať aj na genetické vyšetrenie Vás aj Vášho partnera. U partnera je možné vyšetriť aj spermie dôkladnejšie – tzv. HALOSPERM, pretože chyba vývoja embrya mohla byť aj v spermii. 

Tieto vyšetrenia viete podstúpiť aj v ktorejkoľvek pobočke Sanatória Helios, kde Vám tiež vysvetlíme, že v prípade potvrdenia genetickej chyby u Vás alebo partnera, je možné geneticky vyšetriť aj embryá pred transferom do maternice a vybrať geneticky správne embryo. 

Spolu s partnerom sa môžete objednať na uvedené vyšetrenia na ktorejkoľvek recepcii pobočiek centier Sanatória Helios:

Sanatórium Helios v Martine
tel. 043/4271201 mob. 0918 702 986
mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios v Košiciach
tel. 055/2420200 mob. 0903 464 643
mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica
tel.048/4700733 mob. 0911 551 234
mail. info@sanatoriumheliosbb.sk
alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke.

S pozdravom

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore