Snaha o tehotenstvo vo vyššom veku

Dobrý deň pán doktor,

chcela by som sa spýtať, či je možné ešte uvažovať nad dieťaťom. Ja mám v septembri 45 rokov a tri deti z predchádzajúceho vzťahu, najmladšie dieťa v roku 2013. Partner má v máji 51 rokov a dve deti z predchádzajúceho vzťahu, mladšie ročník 1999. V roku 2021 som so súčasným partnerom ostala tehotná prirodzenou cestou, no v 6. týždni som však potratila… zamlčaný potrat. V roku 2022 sme skúšali insemináciu, ale neúspešne. V auguste 2023 som znova potratila v 9. týždni tehotenstva – zamlčaný potrat. Otehotnela som prirodzenou cestou. Hodnota vajíčok v máji 2023 bola 2. Veľmi by sme chceli ešte spoločné dieťa. Má zmysel ešte nad tým vôbec uvažovať?

Ďakujem za odpoveď

Zuzana

Dobrý deň pani Zuzana,

šanca na otehotnenie pre ženu pohlavným stykom vo veku 45 rokov je určite pod 2% v danom cykle. Je to žiaľ kvôli tomu, že vajíčka už sú veľmi nekvalitné. Áno aj v tomto veku sa výnimočne žene podarí otehotnieť, ale je vysoké riziko potratu, alebo vzniku vývojových vád plodu. Jadrá vajíčok už často obsahujú nesprávny počet chromozómov. Jedinou možnosťou ako dosiahnuť zdravé tehotenstvo s vlastnými vajíčkami je podstúpenie umelého oplodnenia vajíčok po odsatí mimo tela, ale aj týmto spôsobom je úspešnosť veľmi nízka. Vtedy samozrejme odporúčame dať si embryá geneticky vyšetriť, ešte pred vkladom do maternice, aby sme predišli vzniku vývojovej vady dieťatka. Oveľa väčšiu úspešnosť v tomto veku má umelé oplodnenie vajíčok od anonymnej darkyne, ktorá má do 35 rokov, spermiami Vášho partnera, u ktorého dokážeme vyseparovať mladšie a zrelšie spermie. Vtedy môže mať Vaše embryjko aspoň partnerovu genetickú informáciu.

Ak máte záujem objednajte sa na nezáväznú konzultáciu kde Vám všetko radi vysvetlíme a skontrolujeme aj stav Vašich vaječníkov a stav partnerových spermií. 

Pripájam kontakty na naše kliniky. Výmenný lístok nepotrebujete.

Sanatórium Helios v Martine

tel. 043/4271201

mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios v Košiciach

tel. 055/2420200

mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Bratislava

tel. 02/ 492 080 19

mail.  info@sanatoriumheliosba.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica

tel. 048/4700733

mail. info@sanatoriumheliosbb.sk

alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke.

 

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore