Opakované potraty v pokročilej gravidite

Dobrý deň pán doktor,

mám za sebou 3 neúspešné tehotenstvá: 1. spontánny potrat v 16. týždni, 2. mimomaternicové tehotenstvo – odobraný ľavý vajíčkovod a 3. zamlčaný potrat v 20. týždni.

Chcela by som sa spýtať, aké vyšetrenia by som mala podstúpiť? Pri poslednom tehotenstve som mala veľmi zlé výsledky 1:2 down, 1:14 Smith lemri opitz syndróm, a 1:2 rázštep, podstúpila som aj trisomy testy ktoré vyšli negatívne následne na to amniocentézu, ktorá tiež tieto veci vylúčila a dieťa bolo zdravé. Pri kontrolách mi zistili aj dvojrohú maternicu s tým, že prepážku mám tvorenú zo svalu cez ktorý prúdi krv, takže nie je ju možné vyoperovať. Môže spôsobovať táto deformita potraty alebo za tým môže byť niečo iné? Podľa toho čo písali v pitevných správach som pochopila, že mi pri tých dvoch potratoch zlyhala placenta, keďže na nej stále našli deformity. Moja pani doktorka to zatiaľ nerieši, že máme skúšať ďalej. No neviem, či to má nejaký zmysel, keď môžem potratiť znovu a znovu. Ďakujem za váš čas.

Ďakujem za odpoveď

Deana

Dobrý deň,

mrzí ma, že sa Vám nedarí porodiť zdravé dieťa. Každopádne vzhľadom na to čo píšete, by som v prvom rade odporúčal dôkladné genetické vyšetrenie Vás a Vášho partnera. Ak by sa potvrdilo, že ste prenášačmi genetickej vady, tak aj predimplantačné genetické testovanie embryí. Okrem toho určite hematologické, prípadne dôsledné imunologické testy. 

K maternici sa vieme vyjadriť len keď Vás osobne vyšetrí lekár v niektorej z našich pobočiek. Samozrejme odoberieme krv na zistenie rôznych príčin a vieme Vás odporúčať aj na hore uvedené ďalšie vyšetrenia. 

Pripájam kontakty na naše kliniky. Výmenný lístok nepotrebujete.

Sanatórium Helios v Martine

tel. 043/4271201

mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios v Košiciach

tel. 055/2420200

mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Bratislava

tel. 02/ 492 080 19

mail.  info@sanatoriumheliosba.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica

tel. 048/4700733

mail. info@sanatoriumheliosbb.sk

alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke.

 

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore