Postup pri neprítomnosti spermií v ejakuláte

Zdravím,

chcem sa opýtať, aký je postup pri neprítomnosti spermií v ejakuláte? Môj problém a následná otázka spočíva z dôvodu absolvovania klasického vyšetrenia u urológa. Z vlastnej iniciatívy som bol na spermiograme a po preskúmaní vzorky mi doktor povedal, že tam nie je ani jedna spermia (a to aj po následnom druhom preskúmaní vzorky). Chcel by som vedieť dôvody, prečo takáto situácia nastala. Tiež ma zaujímajú možnosti postupov ďalej.

Veľmi pekne ďakujem za akékoľvek rady a postrehy z Vašej strany.

Erik

Dobrý deň pán Erik,

uvedenú skutočnosť odporúčame overiť aj vyšetrením ejakulátu v centre asistovanej reprodukcie, kde vykonávame dôsledné zhodnotenie parametrov spermiogramu podľa prísnych kritérií WHO. 

Ak sa tento stav potvrdí a v ejakuláte nie sú spermie, ide o stav nazvaný azoospermia. Špecializovaný urológ by mal zrealizovať hormonálne odbery kde vylúči hormonálnu príčinu tohto stavu. Ak sa potvrdí nedostatok hormónov podmozgovej žľazy, príčina môže byť tam a môže pomôcť hormonálna injekčná liečba pomocou preparátov s FSH. Ak je naopak FSH vysoké je veľmi pravdepodobná príčina v semenníkoch a mohlo dôjsť k ich poškodeniu v minulosti – úraz, zápal, varikokéla, nezostúpené semenníky v detstve atď. Ultrazvukom semenníkov sa meria ich veľkosť a štruktúra tkaniva. Ďalšou príčinou ešte môže byť aj závažná infekcia, preto sa realizujú aj výtery z močovej rúry na sexuálne aj inak prenosné ochorenia. Ďalším vyšetrením je genetické vyšetrenie – odber krvi na genetickej ambulancii, kde sa vylučuje genetická príčina neplodnosti. Genetickou príčinou môže byť chýbajúca časť na Y chromozóme, zodpovedná za tvorbu spermií, alebo Klinefelterov syndróm prípadne cystická fibróza. 

Ak sa vylúči genetická chyba, semenníky sú normálnej veľkosti a nie sú výrazne poškodené, existuje možnosť operačného získania spermií priamo zo semenníkov – TESE – a ich použitie na umelé oplodnenie vajíčok Vašej partnerky mimo tela – IVF. 

Ak sa potvrdí, že príčinou je závažné poškodenie semenníkov, alebo geneticky podmienená chyba, zapríčiňujúca, že spermie sa v semenníkoch vôbec netvoria, jedinou možnosťou sú potom spermie od anonymného darcu.   

Ak máte záujem, objednajte sa aj s partnerkou na konzultáciu v našom centre, kde Vám všetko radi dopodrobna vysvetlíme a odporučíme aj špecialistov pre vykonanie uvedených vyšetrení. 

Pripájam kontaktné údaje našich kliník:

Sanatórium Helios v Martine

tel. 043/4271201

mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios Bratislava

tel. 02/ 492 080 19

mail.  info@sanatoriumheliosba.sk

Sanatórium Helios v Košiciach

tel. 055/2420200

mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica

tel. 048/4700733

mail. info@sanatoriumheliosbb.sk

alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke.

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore