Nízke AMH a zlý spermiogram

Dobrý deň pán doktor,

je vôbec možné otehotnieť, keď môj muž má zlý spermiogram – oligoastenoteratozoospermia ťažkého stupňa a ja mám nízke AMH (0,6)? Môj muž vraj nemá žiaden zápal, je v poriadku, žijeme zdravo, máme aj dostatok pohybu, ale žiadne vitamíny mu za 1 rok nepomohli. Sme mladí – ja mám 26 rokov a môj muž 28. Je reálne, aby sme mali niekedy dieťa?

Ďakujem.

Slávka

Dobrý deň pani Slávka,

výsledok spermiogramu aj Vaše výsledky AMH sú veľmi pravdepodobnou príčinou prečo sa nedarí otehotnieť prirodzene. Záleží od výsledkov špecializovaného uro-andrologického vyšetrenia, či sa dá pomôcť so zlepšením spermiogramu a tvorbou spermií. Je potrebné, aby partner absolvoval okrem infekčných testov aj hormonálne, genetické testy a ultrazvukové vyšetrenie semenníkov. Záleží od konkrétnej príčiny či pomôže napr. hormonálna liečba. 

U Vás je taktiež podstatná príčina klesajúceho AMH, čiže klesajúcej vaječníkovej rezervy. Riziko odkladania liečby je, že tento pokles môže pokračovať a zásoba vajíčok sa môže naďalej znižovať. Odporúčam Vám čím skôr vyšetrenie v centre asistovanej reprodukcie. Ak sa urológ vyjadrí, že Vám nevie pomôcť so zlepšením tvorby spermií, odporúčam čím skôr podstúpenie IVF, čiže mimotelového oplodnenia vajíčok, u ktorého je aj s takýmto spermiogramom dostatočne vysoká úspešnosť. Poklesom Vašej vaječníkovej zásoby sa môže úspešnosť umelého oplodnenia taktiež postupne znižovať. 

Ak máte záujem môžete sa objednať aj s partnerom aj na našej ambulancii. 

Sanatórium Helios v Martine

tel. 043/4271201 mob. 0918 702 986

mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios Bratislava

tel. 02/ 492 080 19

mail.  info@sanatoriumheliosba.sk

Sanatórium Helios v Košiciach

tel. 055/2420200 mob. 0903 464 643

mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica

tel.048/4700733 mob. 0911 551 234

mail. info@sanatoriumheliosbb.sk

alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke.

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore