Nastavil mi lekár správnu liečbu?

Dobrý deň,

sme po neúspešnom KET, vysadila som Progesterón aj Estrofem a menštruácia zatiaľ nedorazila (je tomu len 1-2 od vysadenia). S doktorom sme sa dohodli, keďže ďalší vklad bude o čosi neskôr, že až do ďalšieho plánovania budem brať 1x denne Estrofem nepretržite. Pomôže mi Estrofem, aby som dostala menštruáciu každý mesiac, keďže ja bez liekov (Duphaston) vôbec menzes nemávam?

Miroslava

Dobrý deň,

zvyčajne po vysadení sa dostaví menzes po 3-5 dňoch. Pokiaľ Vaše vaječníky sú už „slabšie“ a netvoria dostatok ženských pohlavných hormónov, je samozrejme dobré nahradiť tieto hormóny tabletami, aby sliznica narástla a dostavila sa potom aj ďalšia menštruácia a tým sa udržiavala maternica pripravená na vklad, ak sa rozhodnete podstúpiť ďalší embryotransfer. Nestačí však len Estrofem. Zvyčajne sa berie v prvej fáze cyklu Estrofem 1tbl denne a v druhej fáze cyklu, čiže cca 15. deň cyklu treba pridať aj gestagén, čiže napr. Vami spomínaný Duphaston 2x1tbl denne. Po ich spoločnom vysadení cca 25. deň cyklu dostanete menzes zvyčajne do 3-5 dní. 

Presné dávkovanie Vám, ale presnejšie vie povedať lekár, ktorý Vám liečbu odporúčal naposledy, pretože vidí Vaše výsledky a priebeh Vašej doterajšej liečby. 

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore