Možnosť otehotnenia vo vyššom veku

Dobrý deň pán doktor,

mám 41 rokov a som bezdetná. Mám myomatóznu maternicu (9 myómov) aj na povrchu aj vnútri maternice. Je mi odporúčané úplne odstránenie maternice kvôli častému krvácaniu a anémii. Mala by som ešte nejakú možnosť otehotnieť, prípadne existujú na Slovensku možnosti náhradnej matky prípadne uschovanie vajíčok alebo embryí?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Antónia

Dobrý deň pani Antónia,

na Slovensku je možné dať si uskladniť – zamraziť vlastné vajíčka, alebo embryá. Záleží, ale v akom stave sa nachádzajú Vaše vaječníky. Od toho závisí aj počet a kvalita vajíčok, ktoré mrazíme. Vzhľadom na vek by som Vám určite odporúčal skôr mrazenie embryí, pretože samotné vajíčka nemusia mrazenie zvládnuť a úspešnosť ich oplodnenia sa znižuje. 

Následne uhniezdenie embrya pri vklade do Vašej maternice môžu ovplyvniť hlavne myómy, ktoré zasahujú do vnútra (do dutiny) maternice a tie odporúčame odstrániť hysteroskopicky, ak zasahujú do dutiny viac ako 50% svojho objemu. 

Na Slovensku je surogátne materstvo nezákonné, preto sa nevykonáva. Je možné ho podstúpiť v zahraničí. 

V prípade, že vaječníky majú nízku zásobu vajíčok,  je na Slovensku je k dispozícii aj darcovský program vajíčok aj embryí. Pri ktorom Vám anonymná darkyňa daruje vajíčka, ktoré sú „mladšie“, kvalitnejšie a teda úspešnosť ich oplodnenia je výrazne vyššia.

S pozdravom

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore