Centrálny hypogonadizmus a snaha o tehotenstvo

Dobrý deň,

má podľa Vás význam snaha o prirodzené počatie pri diagnóze centrálny hypogonadizmus s primárnou amenoreou? Príčina nie je známa, genetiku a iné vyšetrenia mám v poriadku. Len nízke fsh a lh. Beriem hrt novofem, pri ňom mám „menštruáciu“ pravidelnú. Momentálne sme sa začali s partnerom zaujímať o možnosti otehotnenia, zvažovali sme aj návštevu CAR, ale pán doktor nám najskôr odporučil skúšať prirodzene. Neviem ale či to má vôbec význam v takomto prípade. Nie je to strata času? (mám 24 rokov).

Ďakujem za odpoveď.

Natália

Dobrý deň pani Natália,

hormóny podmozgovej žľazy, čiže hypofýzy, ktoré sa u Vás netvoria dostatočne, sú u ženy dôležité pre správne fungovanie vaječníkov. V podstate „riadia“ vaječníky, zabezpečujú správnu tvorbu ženských pohlavných hormónov a dozrievanie vajíčok vo vaječníkoch, čiže ovuláciu. Ak užívate ženské hormóny /HRT/ doplníte chýbajúce hladiny hormónov a dostaví sa menštruácia. To Vám, ale nezabezpečí, že budú dozrievať vajíčka, a že budete mať ovuláciu – uvoľnenie vajíčka do vajíčkovodov. Pre otehotnenie je nutná liečba práve hormónmi hypofýzy /gonadotropíny – FSH, LH/, ktoré je možné aplikovať do tela vo forme injekcií. Táto liečba, ale patrí do rúk špecialistu reprodukčnej medicíny. Bežný obvodný gynekológ ju ani nemôže predpísať na recept. Pacientka musí byť počas liečby odsledovaná ultrazvukom a odbermi krvi. 

Ak máte záujem o ďalšie informácie, vyšetrenie a nastavenie na liečbu objednajte sa na niektorej klinike Sanatória Helios:

Sanatórium Helios v Martine

tel. 043/4271201

mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios Bratislava

tel. 02/ 492 080 19

mail.  info@sanatoriumheliosba.sk

Sanatórium Helios v Košiciach

tel. 055/2420200

mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica

tel. 048/4700733

mail. info@sanatoriumheliosbb.sk

alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke.

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore