Zlá morfológia spermií a jej vplyv na tehotenstvo

Dobrý deň pán doktor,

manželovi na spermiograme diagnostikovali teratozoospermiu a všetko ostatné mal v poriadku. Napriek tomu sa nám podarilo otehotnieť, avšak môj gynekológ ma straší, že plod môže byť poškodený, alebo že sa nebude správne vyvíjať. Chcem sa opýtať na Vaše skúsenosti, či ste mali takéto tehuľky a ako to nakoniec dopadlo. Veľmi sa s manželom na bábo tešíme, ale teraz mám viac strach ako radosť a viem, že to nie je dobré, no neviem si pomôcť. Preto by som chcela počuť názor a skúsenosti aj iných odborníkov.

Veronika

Dobrý deň pani Veronika,

theratozoospermia je zlá morfológia spermií, čiže tvarová správnosť spermií, najmä hlavičiek. Ak sú hlavičky deformované, môže to znižovať ich schopnosť preniknúť cez obal vajíčka a oplodniť ho. Keďže sa Vám podarilo otehotnieť, nebol ten tvar až taký zlý. Takáto spermia, ktorá má deformovanú hlavičku ešte nemusí mať zlé jadro a zlú genetickú informáciu. Jedná sa skôr o obal. Na klinikách Sanatória Helios vieme vyšetriť aj jadrá spermií Vášho partnera a určiť koľko percent spermií má takto poškodené – fragmentované – jadro. Volá sa to HALOSPERM a stojí to 140 Eur. Počet spermií, ktoré nemajú správnu genetickú informáciu sa zvyšuje aj vekom. 

Každopádne pre pokoj na duši odporúčam absolvovať 1.trimestrálny skrínig – tzv kombinovaný test – špecializované ultrazvukové vyšetrenie v 11.-13. týždni tehotenstva, kde spolu s odberom krvi Vám vedia vylúčiť 99% vývojových vád plodu.

S pozdravom

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore