Pomôže mi IVF pri adenomyóze a endometrióze?

Dobrý deň,

mám 34 rokov a mám maternicu v RVF a fokálnu adenomyózu resp. myóm 3×3 cm. Okrem toho mám strašne veľa zrastov, nakoľko mám za sebou 4 laparotómie. Taktiež mám dlhodobé gynekologické zápaly, bolesti podbruška a krížov a hlienovitý výtok. S partnerom sme sa liečili na ureaplasmu parvum – výsledky už 3 krát po sebe negatívne, ale zo steru mi stále vychádza candida a streptococcus agalactiae. Nemám už vajíčkovody a iba jeden vaječník a maternicu – je nejaká šanca u mňa na úspešné IVF?

Ďakujem

Becky

Dobrý deň,

úspešnosť umelého oplodnenia závisí od veku, kvality vajíčok a spermií. Do 35 rokov je kvalita vajíčok zvyčajne dobrá a úspešnosť umelého oplodnenia tiež vysoká. Žiaľ u Vás tu úspešnosť znižuje fakt, že vaječník máte len jeden čiže počet oplodňovaných vajíčok bude určite nižší – záleží od stavu zostávajúceho vaječníka – to vieme overiť ultrazvukovým vyšetrením AFC a odberom krvi – hlavne AMH. Kvalitu embryí a úspešnosť otehotnenia ovplyvňujú aj parametre spermiogramu a tiež vyšetrenie jadier spermií – test fragmentácie DNA- HALOSPERM. Ten vie partner absolvovať taktiež v našich pobočkách a na základe tohto výsledku odporúčame metodiky separácie, čiže triedenia spermií. Oplodňovanie mladšími a zrelšími spermiami potom zvyšuje úspešnosť. Po absolvovaní týchto vyšetrení sa vieme presnejšie vyjadriť k úspešnosti otehotnenia z jedného odberu vajíčok, resp. 1. IVF cyklu. Cykly IVF sa samozrejme dajú opakovať s 3 mesačnou prestávkou. 

Vzhľadom na podozrenie na adenomyózu, pravdepodobne aj endometriózu a blížiaci sa vek 35 rokov odporúčam liečbu pomocou IVF neodkladať, pretože sa zásoba vajíčok a ich kvalita už bude len znižovať a tým aj úspešnosť liečby IVF. 

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore