PCOS a snaha otehotnieť

Dobrý deň pán doktor,

mám 30 rokov. Od prvej menštruácie som mávala problémy s cyklom. Až sa cyklus úplne vytratil. U môjho gynekológa som okrem antikoncepcie na úpravu cyklu nič iné nedostala, ale ani pri užívaní antikoncepcie cyklus nebol. Max. tak 2 krát ročne. Z ultrazvuku mi môj gynekológ povedal že mám úplne zacystované vaječníky. A že veľkú nádej na tehotenstvo mi nedáva.

Bola som na endokrinológii, kde mi z výsledkov zistili syndróm PCOS. Plus dali mi lieky na štítnu žľazu Eythyrox 25. K tomu sa cca 6 rokov liečim na cukrovku (liekmi) – no ani po liekoch a schudnutí mi stále cyklus nenabehol. Som bez menštruácie vyše roka a môj gynekológ ma stále odbíja len antikoncepciou. S manželom by sme chceli bábätko. A tak by som sa chcela spýtať, či je možné s takou diagnózou otehotnieť. Prípadne sa k Vám objednať.

Raz sme s manželom u vás boli, ale vtedy sme nechceli ešte bábätko. Porobili nám základné vyšetrenia. A povedali nám prísť, keď už budeme chcieť. Možno trochu blbá otázka na Vás, ale trápi ma to a chcela by som vedieť, či mám nejakú šancu na otehotnenie. Prípadne, či by bolo možné sa k Vám objednať nanovo. Len problém je, že manžel pracuje v zahraničí a málokedy je doma. Či by sa to dalo nejako zosúladiť s prípadnou liečbou.

Budem rada za vašu odpoveď.

Jana

Dobrý deň,

z Vašich otázok a opisu Vašich problémov máte ťažký stupeň syndrómu polycystických vaječníkov, takže vtedy menštruácia vynecháva a ovulácia možno aj celý rok neprebehne, takže spermie nie sú schopné oplodniť vajíčko. Antikoncepcia Vám nepomôže. Ak partner pracuje v zahraničí ponúkam Vám možnosť ako otehotnieť.

Užíva sa hormonálna liečba orálne (cez ústa) – Clostilbegyt  tá sa berie 2x denne 1 tableta od 3. do 7. dňa cyklu a treba potom prísť na kontrolu k nám na 11.-12. deň cyklu, kde naplánujeme podanie injekcie na dozretie vajíčka a uvoľnenie – Ovitrelle – partner by predtým mal k nám sa objednať na vyšetrenie spermií a rovno ich môžeme aj zamraziť ak budú v poriadku. Keď sa Vám uvoľní vajíčko, aj keď nebudete mať partnera doma, tak ich vieme rozmraziť a vstrieknuť bezbolestne do maternice.  Antikoncepciu samozrejme už neužívajte. Ak menzes nedostanete vieme Vám vyvolať menzes injekciou na našej ambulancii. 

Zamrazenie spermií stojí 160 Eur a vstreknutie do maternice – čiže inseminácia – stojí 150 Eur. Objednať sa môžete na recepcii vybranej kliniky Sanatória Helios:

Sanatórium Helios v Martine

tel. 043/4271201 mob. 0918 702 986

mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios Bratislava

tel. 0903 276 526

mail.  info@sanatoriumheliosba.sk

Sanatórium Helios v Košiciach

tel. 055/2420200 mob. 0903 464 643

mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica

tel.048/4700733 mob. 0911 551 234

mail. info@sanatoriumheliosbb.sk

alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke.

S pozdravom

MUDr. Peter Hladký

Vedúci lekár Sanatória Helios Košice

objednat sa
Návrat hore