« späť
  / IVF a neplodnosť / Asistovaná reprodukcia / - PCR
 

PCR

Pani Lucia vysvetľuje, ako jej PGD PCR v Sanatóriu Helios umožnilo mať ďaľšie zdravé dieťa, ktoré nebude mať vzácne dedičné ochorenie – OTC deficit (porucha močovinového cyklu).
 
Pani Lucia s manželom Petrom sa rozhodli založiť si rodinu. Narodil sa im zdravý syn Tomáško. Po čase pani Lucia otehotnela po druhýkrát. Po bezproblémovom tehotenstve a pôrode mali manželia ďalšieho syna Martinka. Popôrodná adaptácia, ako opisuje pani Lucia, prebiehala v poriadku. Po 48 hodinách od narodenia však chlapček dostal kŕče, zlyhávalo mu dýchanie a mal veľké obehové ťažkosti, upadol do hlbokého bezvedomia. Vrtuľníkom bol prevezený na špecializované pracovisko. Napriek maximálnej snahe a starostlivosti lekárov však chlapec umrel.
 
Synovi bol diagnostikovaný deficit OTC
„Keď Martinko zomrel,“ rozpráva pani Lucia, „lekári mi povedali, že mal veľmi vysokú hladinu amoniaku v krvi. Mali podozrenie na závažnú dedičnú metabolickú poruchu močovinového cyklu, ktorý odbúrava amoniak z tela. Súhlasili sme s odberom krvi Martinka i ostatných členov rodiny.“
 
Vyšetrenie DNA v géne pre OTC ukázalo prítomnosť predpokladanej patogénnej mutácie u syna Martina. Pani Lucia bola prenášačkou tejto mutácie. 
 
„Bolo mi vysvetlené,“ pokračuje pani Lucia, „že toto ochorenie je viazané na chromozóm X. Moje dcéry budú buď zdravé alebo bezpríznakové prenášačky ako ja, s pravdepodobnosťou 1:1, moji synovia s rovnakou pravdepodobnosťou zdraví alebo chorí. Tých chorých by zrejme čakal rovnaký osud ako Martinka...“
 
Rodina nechcela riskovať narodenie ďalšieho postihnutého dieťaťa
Lucia s Petrom túžili po ďalšom dieťati, ale obávali sa narodenia ďalšieho postihnutého potomka. „Keby sme nechali ďalšie tehotenstvo, ako sa hovorí na prírodu, bolo by tu riziko, že prežijeme znova to, čo s Martinkom. A to sme nechceli, bolo to príliš bolestivé,“ povedala Lucia. „Riadili sme sa s našou genetičkou a tá nám odporučila Sanatórium Helios a preimplantačnú genetickú diagnostiku.“
 
Nový PGD test vyvinuli priamo pre rodinu
Klinická genetička a PGD špecialisti Sanatória Helios vysvetlili páru nevyhnutné kroky potrebné k vytvoreniu špecifického testu priamo pre ich rodinu. Podľa tohto testu je možné vyšetriť embrya páru na OTC deficit pred ich transferom do maternice. Transferované sú len tie embryá, ktoré sledovanú chybu nenesú. „Všetko nám bolo podrobne vysvetlené. Vyvinutie testu a jeho overenie, že všetko funguje ako má,  trvalo asi 2 mesiace,“ dodáva Lucia.
 
Špecifický PGD PCR test umožňuje vybrať zdravé embryo 
IVF cyklom pani Lucie bolo získaných 8 kvalitných embryí, ale 6 z nich nieslo chybu v géne pre OTC deficit. „Pokiaľ sa rozhodnete otehotnieť prirodzene, je to ako hrať Ruskú ruletu,“ vraví Lucia. Jedno z dvoch zdravých embryí bolo transferované do maternice. „Bohužiaľ som neotehotnela na prvýkrát. Za ďalší mesiac som išla na transfer druhého embrya, ktoré bolo zamrazené. Tehotenský test  bol pozitívny a všetko skončilo narodením Natálky. Za pár mesiacov oslávi druhé narodeniny. Je úplne zdravá.“
 
„Je to všetko celkom jednoduché“ 
„Využitie IVF a PGD malo pre nás veľký význam, pretože nám zaisťovalo, že naše dieťa nebude mať vážne genetické ochorenie. Všetko sa zdalo byť tak jednoduché, tá technológia je úžasná. V minulosti sa mohli páry ako my rozhodnúť buď pre život bez detí alebo riskovať, že potomok chybu zdedí a eventuálne tehotenstvo ukončiť. Ale teraz majú šancu mať  zdravú rodinu. Berieme našu Natálku ako obrovský dar. Každý deň ďakujeme za to, že ju máme a za istotu, že je zdravá,“ končí svoj príbeh Lucia.
 
 
Polymerázová reťazová reakcia (PCR): molekulárno - biologická metóda, ktorej podstatou je rýchle a jednoduché namnoženie vybraného úseku DNA. PCR slúži na vytvorenie miliónov kópií určitého úseku DNA, čo umožňuje urobiť analýzu DNA aj z veľmi malého množstva vstupného materiálu (napr. jedna či viacero buniek embrya). Následne je potom možné urobiť väzbovú analýzu, ktorá je v rámci PGD špecifická pre danú rodinu a chorobu. 
 
Ako sa PGD – PCR realizuje?
PGS- FISH je viazané na umelé oplodnenie (IVF).
Po odbere vajíčok, ich oplodnení a po 5-6 dňovej kultivácii, je na vhodných embryách zrealizovaná biopsia (je odobraných niekoľko buniek) – viď video na YouTube
 
Odbioptované bunky sú potom testované – výsledok vyšetrenia je známy asi po 4. hodinách, tzn. že je možné zrealizovať čerstvý embryotransfer. Ostatné embryá je ale možné zamraziť a v niektorom ďalšom cykle je zrealizovaný kryoembryotransfer.
 
 
 
Zoznam najznámejších monogénnych ochorení:
Pozn.: Vyšetrenie PGD-PCR sa dá zrealizovať u každého monogénneho ochorenia, kde je známa chyba – mutácia.
 
Alagillov syndróm
alfa talasémia
Alportov syndróm
Beckerova muskulárna dystrofia
beta talasémia
Crouzonov syndrom
Cystická fibróza
Deficit alfa 1 antitripsínu
Duchenova  muskulárna dystrofia
Dedičný difúzny nádor žaludka (E-cadherin)
Dedičné nádorové ochorenie prsníka (BRCA1, BRCA2)
Dedičný nepolypózny kolorektálny karcinóm (Lynchov syndróm)
Ektodermálna  dysplázia
Epidermolysis bullosa
Exostosa multiple
Facioscapulohumerálna muskulárna dystrofia
Familiárna adenomatózna polypóza
Fragilný X syndróm
Galaktosémia
Gorlinov syndrom
Hemofília
Huntingtonova choroba
Charcot - Marie - Tooth syndróm
Chondrodysplázia punctata
Chronická granulomatózna choroba 
Kongenitálna adrenálna hyperplázia
Kongenitálny nefrotický syndróm
Marfanov syndrom
Mucopolysacharidóza
Myotonická muskulárna dystrofia
Myotubulárna myopatia
Nail-patella syndróm
Neurofibromatóza
OTC deficit
Polycystické obličky
Retinoblastóm
Kosačikovitá anémia
Spinálna muskulárna atrofia
Sticklerov syndróm
Tuberózna skleróza
von Hippel-Lindau syndróm
Vrodená strata sluchu (connexin26)
Wiskott-Aldrich syndróm
 

Kontaktný formulár

Meno *:
Priezvisko *:
Telefón:
E-mail *:
O akú službu máte záujem?:
Napíšte číslicami "dvadsaťdva" *:
Pokiaľ chcete, napíšte nám ďalšie informácie či poznámky:
Chcem dostávať občasný emailový spravodaj s novinkami z oblasti umelého oplodnenia a tehotenstva.
* položky nutné k odoslaniu.
Odoslať!
Fotogalérie
Fotogaléria
Fotogaléria Sanatória Helios
prim. MUDr. Pavel Texl
prim. MUDr. Pavel Texl
Odborný garant
MUDr. Peter Krajkovič
MUDr. Peter Krajkovič
Vedúci lekár
Mgr. Jana Mikulová
Mgr. Jana Mikulová
Vedúca koordinátorka
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
Gynekológ
MUDr. Katarína Starovecká
MUDr. Katarína Starovecká
Gynekológ
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Vedúca embryologického laboratória
MUDr. Benedikta Svitačová
MUDr. Benedikta Svitačová
Anesteziológ
Iveta Jamrišková
Iveta Jamrišková
Vedúca sestra
Vianočný režim v našom centre

Aktuality

2017-11-22

Vianočný režim v našom centre

Oznamujeme našim klientom, že v termíne od 23.12. 2017 do 1.1. 2018 nebudeme v našom centre realizovať inseminácie, kryoembryotransfery a vyšetrenia spermií.

Viac

Prečo Sanatorium Helios

 
1

Skúsenosti

Naša práca je založená na dlhoročných skúsenostiach. Sanatórium Helios vzniklo v roku 2004 a bolo jedným z prvých centier na Slovensku zaoberajúcich sa diagnostikou a liečbou neplodnosti.

2

Spolupráca

Vďaka exkluzívnej licenčnej zmluve so spoločnosťou Genea máme k dispozícii najnovšie technológie dlho predtým, ako sa dostanú do komerčného použitia. Z tohto dôvodu získavame veľký náskok oproti iným centrám a dávame tým neplodným párom väčšiu šancu na úspech skôr ako ostatní.

3

Bezplatné konzultácie

Na rozdiel od iných centier u nás sú všetky konzultácie s našimi IVF špecialistami (lekármi, embryologičkami, andrologičkami či koordinátorkami) bezplatné.

4

Hľadáme riešenie

Vašu cestu za vytúženým cieľom nepredlžujeme neefektívnymi metódami. Od samého začiatku sa snažíme nájsť najúčinnejšie riešenie priamo pre vás.

5

Kvalita

Stojíme si za kvalitou stimulácie. Priebeh stimulácie pacientky je u nás dôkladne monitorovaný – počas stimulácie vykonávame minimálne tri kontroly zahŕňajúce ultrazvukové vyšetrenie a odbery krvi pre absolútne presnú kontrolu stimulácie.

6

7 dní v týždni

Fungujeme 7 dní v týždni, odber vajíčok a transfer embryí tak naplánujeme na optimálnu dobu na zachovanie ich kvality – vaša stimulácia nebude predčasne ukončená ani umelo predlžovaná.

7

Výber metódy

Podrobná analýza kvality spermií nám umožňuje výber metódy optimálnej pre oplodnenie vajíčok (takzvané klasické oplodnenie, ICSI, PISCI, IMSI).

8

Predĺžená kultivácia

Iba kvalitná predĺžená kultivácia nám umožňuje transfer kvalitných embryí v štádiu blastocýst.

9

Transfer jedného embrya

Striktne uskutočňujeme transfer jedného embrya. Nebojíme sa zavádzať iba jedno embryo, pretože si stojíme za kvalitou našej stimulácie. Vieme, že šanca na otehotnenie nerastie s počtom zavedených embryí, ale s počtom transferov.

10

Objednanie

Na objednanie sa na akékoľvek vyšetrenie, zákrok či konzultáciu v Sanatóriu Helios nepotrebujete odporučenie ani výmenný lístok od svojho ošetrujúceho lekára. Objednať sa môžete osobne, telefonicky, e- mailom alebo kontaktným formulárom, ktorý nájdete na tejto stránke.

11

Technológie

Nebojíme sa zmrazovania embryí, pretože vieme, že nami používaná technika zmrazovania embryá nepoškodzuje. Pri metóde, ktorá sa v súčasnosti používa na zmrazovanie embryí, neklesla úspešnosť v tomto roku pod 50%.

12

Metóda mrazenia

Vďaka dokonalo vyvinutej metóde mrazenia sa skutočnosťou stalo to, v čo mnoho ľudí celé roky iba dúfalo – vieme zamraziť vajíčka tak, že si svoju kvalitu zachovávajú aj po rozmrazení za niekoľko rokov.

13

Prví na Slovensku

Ako prví na Slovensku sme začali vykonávať preimplantačnú genetickú diagnostiku na 5-6-denných embryách – blastocystách. V súčasnosti robíme všetky možné PGD vyšetrenia metódami FISH, aCGH a PCR. Vďaka kvalitne vykonanému PGD zvyšujeme vašu šancu na otehotnenie o viac ako 15%.

14

Program darcovstva gamét

Máme dlhodobo budovaný program darcovstva gamét – vajíčok, spermií aj embryí. Vďaka rozsiahlej databáze darcov máme minimálne čakacie doby.

15

Kvalitná starostlivosť

Naša starostlivosť o vás nekončí úspešným embryotransferom. Radi sa o vás postaráme aj v priebehu tehotenstva – ponúkame rôzne tehotenské vyšetrenia, prenatálnu aj ultrazvukovú diagnostiku a poradňu pre rizikové tehotenstvo.