Dobrý deň. Vďaka Vám máme dve krásne detičky a preto sa na Vás obraciam s ďalším problémom, ktorý nastúpil po druhom pôrode cisárskym rezom. Menštruáciu som dostávala pravidelne, ale po normálnom asi štvordňovom krvácaní (nie silné), nasledovalo ešte
špinenie ďalších 10 dní. Išlo o slabé špinenie, ale trvajúce dlhšie, ako som bola zvyknutá pred pôrodom. Na ultrazvuku sa doktorovi javil útvar (typu polyp) v mieste jazvy a zároveň som mám v maternici tekutinu. Tak som podstúpila kyretáž (13. 12.). Výsledok: sekrečné endometrium s obrazom včasnej sekrécie, bez hyperplázie, bez atypií. Menštruáciu som dostala normálne a trvala 5 dní. Veľmi som sa potešila, lebo som už ďalej nekrvácala. A myslela som, že môj pôvodný problém s predĺženým špinením je vyriešený. Ale teraz mám opäť špinenie – teda mimo cyklu… Môže to súvisieť ešte s kyretážou? Výsledky z biopsie sú dobré… Pred kyretážou mi bol ešte robený hormonálny profil a bol OK. Srdečne Vám ďakujem za odpoveď.

Božka

Dobrý deň, dôvodov popisovaného špinenia môže byť viacero. Najčastejšími príčinami sú – spomínaný polypy v maternici, hormonálna nestabilita cyklu, subslizničný myóm, ale častou príčinou môže byť aj samotná jazva po cisárskom reze, v mieste ktorej dochádza k nahromadeniu krvi počas menštruácie a nedokonalému odlúčeniu sliznice, čo je príčinou neskoršieho špinenia. Na zistenie príčiny, ktorá spôsobuje špinenie vo Vašom prípade, je potrebné prísť na kompletné gynekologické vyšetrenie, na ktoré sa môžete objednať prostredníctvom recepcie.

MUDr. Katarína Starovecká