Dobrý deň, uvažujeme nad zmenou CAR. Viete mi povedať, ako by ste ďalej v mojom prípade postupovali? Pred 2 rokmi som po vysadení hneď otehotnela, v 8. týždni som začala špiniť až krvácať a musela som ísť na kyretáž. Potom sa nám dlho nedarilo, tak sme išli do CAR, kde mi diagnostikovali PCO, AMH 6,99. Manžel excelentný spermiogram. Mali sme 18 vajíčok, z toho sa 12 oplodnilo a 9 zamrazilo po 5 dňovej kultivácii. Z toho sme absolvovali 4 vklady po 2 embryá, na posledný piaty vklad 1 embrya sa teraz chystám. Prvý vklad neúspešný, druhý úspešný HCG 290, v piatom týždni krvácanie a pokles na 0, tretí vklad neúspešný, štvrtý vklad úspešný HCG 950, v šiestom týždni krvácanie a pokles na 0. Vždy ten istý scenár. Lieky pri každom vklade rovnaké, 3×1 Estrofem od 2. dňa menzesu + Fraxiparine, po kontrole výšky sliznice Amelgen čípky 2×1. Podľa lekára mi žiadne ďalšie vyšetrenia netreba, lebo tehotná viem byť a ak by mi aj niečo našli, aj tak beriem už všetky lieky čo môžem. Vraj je chyba v kvalite embryí, ktoré sme nedali vyšetriť. Navrhuje ďalšiu stimuláciu s genetickým vyšetrením embryí. Mám čerstvo 36 rokov, aj manžel. Už 7 mesiacov beriem Inofolic, pri prvom odbere som ho nebrala, neviem ci to môže mať dosah na kvalitu vajíčka pri ďalšom odbere. Keď sme mali pauzu medzi vkladmi, pár cyklov sme skúšali ďalej prirodzene za podpory ovulačných testov, ale neúspešne, a ovulačné testy boli rovnako pozitívne aj 6 dní. Absolvovala som aj štandardnú gynekologickú prehliadku teraz a okrem PCO je inak všetko v poriadku, ani som nikdy žiadne gyn. problémy nemala. Mam trochu nadváhu, ale dodržiavam životosprávu aj som poslednej dobe schudla. Úspešné vklady boli keď sme ich absolvovali hneď ďalší mesiac bez prestávky po neúspešnom vklade. Po troch potratoch s takmer rovnakým scenárom sa mi to už nezdá ako náhoda. Ďakujem za váš názor.

Tatiana

Dobrý deň pani Eva,

po troch potratoch ako sama uvádzate by sa už veci nemali nechať na náhodu. Osobne by som doporučila doplniť vyšetrovací proces o imunologické testy ktoré sú v našom zariadení súčasťou pri vstupnom vyšetrení každého neplodného páru. V prípade vysokých odchýlok by bola následne samozrejme doporučená aj imunologická liečba.

Partnerov spermiogram Vám vyhodnotili ako excelentný – otázkou je, či boli realizované aj funkčné testy zo spermií a to najmä test integrity DNA. https://www.sanatoriumhelios.sk/rozsirena-ponuka-testov-spermii/

Niekedy pri nevhodne zvolenej metodike oplodňovania vzniknú embryá, z ktorých síce žena otehotnie, ale tehotenstvo po čase končí.

Dovolím si tiež poznámku k postupu plánovania vkladu dvoch embryí naraz. Takýto postup je už v dnešnej dobe prežitý a väčšinou centier považovaný za nevhodný. Podľa našich štatistík máme  dokázanú signifikantne vyššiu úspešnosť pri realizácii viacerých vkladov s jedným embryom oproti vkladom s dvomi embryami naraz. Zistili sme, že úspešnosť stúpa s počtom realizovaných transferov /kumulatívna úspešnosť/ nie s počtom transferovaných embryí. Naše štatistiky Vám rada odprezentujem pri osobnej konzultácii, na ktorej by som Vám aj doporučila ďalší liečebný postup.

Pre objednanie sa použite nasledujúce kontakty:

Sanatórium Helios v Martine
tel. 043/4271201 mob. 0918 702 986
mail. info@sanatoriumhelios.sk

Sanatórium Helios v Košiciach
tel. 055/2420200 mob. 0903 464 643
mail. info@sanatoriumhelioskosice.sk

Sanatórium Helios Banská Bystrica
tel.048/4700733 mob. 0911 551 234
mail. info@sanatoriumheliosbb.sk
alebo pre objednanie využite kontaktný formulár na našej web stránke.

Tešíme sa na Vás.

MUDr. Katarína Starovecká