Dobrý deň. Prosím Vás chcela by som vedieť ako postupovať ďalej s liečbou. Od začiatku mám problém s menštruáciou. Vždy som ju mala tak každý 3.-4. mesiac. Lekári to riešili len antikoncepciou. Počas jej užívania chodila pravidelne. Po 8 rokoch som ju vysadila pretože chceme dieťa. Už je tomu rok a stále nič. Problém je ale ten, že od vysadenia tabletiek nemám menštruáciu bez vyvolania injekciou. Lekár mi predpísal na 10 dní Progestanelle. Po týchto tabletkách menštruácia prišla dosť silná. Od 14.11.2020 som menzes nemala, čo sú 4 mesiace.
Absolvovala som endokrinologické vyšetrenie kde mi zistili zvýšený mužský hormón. Neviem ako ďalej pokračovať. Gynekológ tvrdí, že do 2 rokov je to normálne a následne na to sa bude otázka plodnosti riešiť. Prosím Vás aký je váš názor? Máme ešte čakať alebo sa objednať na odbornú konzultáciu?

Karin

Dobrý deň Karin,

podľa informácií ktoré uvádzate, predpokladám, že máte poruchu prebiehania ovulácie. U väčšiny žien ide o tzv. hyperandrogénny syndróm alebo  syndróm polycystických vaječníkov. Prejavmi tejto poruchy sú nepravidelný alebo chýbajúci cyklus, zhoršená kvalita pleti, u niektorých žien nábeh na zvýšené ochlpenie a sklon k nadváhe. /nie všetky prejavy musia  byť klinicky zastúpené/. Pri tejto poruche u žien nedochádza k ovulácii a tým pádom sa vo vaječníku netvorí hormón progesterón. Gynekológ Vám ho predpísal, avšak to rieši len vyvolanie menštruácie, nie ovuláciu. Objednajte sa do nášho zariadenia na bezplatnú konzultáciu s vyšetrením a navrhneme Vám spôsob riešenia tohto problému. Upozorňujem, že súčasťou vyšetrenia je aj vyšetrenie spermiogramu Vášho partnera aby sme vedeli, aký spôsob liečby Vám navrhnúť (prvé vyšetrenie základného spermiogramu je u nás bez doplatku pacienta).

MUDr. Katarína Starovecká