Dobrý deň, od pôrodu sa mi skrátil cyklus na 3-4 dni. Najsilnejšie krvácam 2. deň cyklu, 3., 4. deň sa už len čistím. Pri poslednej menštruácii som 2. deň silno krvácala osem hodín aj s väčšími krvnými zrazeninami a 3. deň na ultrazvuku už bola sliznica nízka. Je potrebné tento stav riešiť? Cyklus mám dlhý 31 až 33 dní. Menštruácia nebýva bolestivá, ani nemám problém s krvácaním medzi cyklami. Menštruácia predtým bola úplne v poriadku. Gynekológ mi dal Duphaston na 15.-21.deň cyklu 2x denne. Nebolo by vhodné vzhľadom na dĺžku cyklu začať užívať Duphaston neskorší deň? Inak mám 36 rokov a 1 pôrod za sebou. Absolvovala som pred 4 mesiacmi hysteroskopiu a kyret. Výsledky boli v poriadku. Od pôrodu som sledovaná na hematológii kvôli zvýšeným dimérom, preto antikoncepcia neprichádza do úvahy. Ďakujem.

Ivana

Dobrý deň, ak som to správne pochopila, vaše obavy sú, že menštruácia Vám trvá krátko. To samo o sebe nie je problém. Osobne by som sa obávala, či ten druhý deň nie je to krvácanie dramaticky silné. Vravíte, že chodíte na hematológiu – akú máte hodnotu hemoglobínu? Nie ste anemická?

Ak bola hysteroskopia v poriadku a sliznica je po menzes nízka, nevidím dôvod na liečbu. Duphaston nie je potrebný. Ak by ste ho však chceli užívať, osobne by som ho posunula od 20. Dc na 10 dní /aby vám neblokoval ovuláciu, ak sa aj snažíte o tehotenstvo/.

MUDr. Katarína Starovecká